ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Πέντε γκολ σε 9 λεπτά ο Λεβαντόβσκι, 6Χ6 η Μπάγερν

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι "σόκαρε" τον πλανήτη, καθώς μπήκε στο ημίχρονο και σε λιγότερο από 9 λεπτά πέτυχε 5 γκολ! Η Μπάγερν νίκησε 5-1 την Βόλφσμπουργκ με ανατροπή και έκανε το "6 στα 6" (videos)

Ιστορία έγραψε ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι στο Μόναχο το βράδυ της Τρίτης, καθώς πέτυχε 5 γκολ σε λιγότερο από 9 λεπτά, συγκεκριμένα σε 8' και 59'' και οδήγησε την Μπάγερν στη νίκη με 5-1 επί της Βόλφσμπουργκ.

Ακόμη πιο εντυπωσιακό είναι το γεγονός πως πέρασε στο ματς ως αλλαγή στο 46' και βέβαια έγινε ο πρώτος στην ιστορία της Bundesliga που έρχεται από τον πάγκο και πετυχαίνει πέντε γκολ.

Το πρώτο γκολ το πέτυχε στο 50:39, το δεύτερο στο 51:40, το τρίτο στο 54:01, το τέταρτο στο 56:21 και το πέμπτο και ομορφότερο στο 59:38.

Δηλαδή πέτυχε δύο γκολ σε ένα λεπτό και 1 δευτερόλεπτο, πέτυχε χατ-τρικ σε 3 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα, πέτυχε καρέ τερμάτων σε 5 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα, ενώ πέτυχε πέντε γκολ σε 8 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα.

Κανείς δεν έχει πετύχει ποτέ 5 γκολ σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα στα μεγάλα πρωταθλήματα της Ευρώπης.

"Τρελάθηκε" ο Πεπ

Το πέμπτο γκολ ήταν καταπληκτικό, με τον Πολωνό να σκοράρει με τρομερό γυριστό σουτ και ο Πεπ Γκουαρδιόλα να μην μπορεί να πιστέψει αυτά που βλέπει...

Το "6 στα 6" οι Βαυαροί

Αυτή ήταν η 6η νίκη της Μπάγερν σε ισάριθμα ματς, ενώ η Βόλφσμπουργκ είχε προηγηθεί με τον Ντάνιελ Καλιτζούρι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έζησε τον 9άλεπτο εφιάλτη του Λεβαντόβσκι και ηττήθηκε για πρώτη φορά φέτος στην Bundesliga.

Υπερθέαμα στον ΟΤΕ TV

Ήταν μία ανεπανάληπτη εμπειρία για αυτούς που έζησαν το... θαύμα του Λεβαντόβσκι μέσω του OTE TV, στον οποίο αποκλειστηκά μεταδίδονται όλα με μεγάλα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα. Δείτε το video με τα γκολ του Πολωνού από τον ΟΤΕ TV...

Οι συνθέσεις

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Λαμ, Τζερόμ Μπόατενγκ, Αλάμπα, Μπερνάτ (46' Χάβι Μαρτίνεθ), Τσάμπι Αλόνσο (78' Κίμιχ), Τιάγκο Αλκάνταρα (46' Λεβαντόβσκι), Βιδάλ, Ντόουγκλας Κόστα, Γκέτσε, Τόμας Μίλερ.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Μπενάλιο, Τρες, Ντάντε, Νάλντο, Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, Λουίζ Γκουστάβο (59' Άρνολντ), Γκιλαβονγκί, Καλιτζούρι, Ντράξλερ, Κρούζε (78' Σέρλε), Ντοστ (78' Μπέντνερ).

ΧΕΡΤΑ: Γιάρστεϊν, Βάιζερ, Σταρκ, Λούστενμπεργκερ, Πλάτενχαρντ, Σκιέλμπρεντ, Νταρίντα, Χαραγκούτσι (90' Τζιγκερτζί), Στόκερ (67' Φαν ντερ Μπερχ), Καλού (71' Μπάουμγιοχαν), Ιμπίσεβιτς.

ΚΟΛΩΝΙΑ: Χορν, Ολκόβσκι (60' Τσόλερ), Σέρενσεν, Χάιντς, Χέκτορ, Λέμαν, Φογκτ (64' Γκέρχαρντ), Ρίσε, Μπίτενκουρτ (67' Χόζινερ), Οσάκο, Μοντέστ.

ΙΝΓΚΟΛΣΤΑΝΤ: Εζτζάν, Λέβελς, Ματίπ, Χούμπνερ, Σούτνερ (88' Μπρεζερί), Ρόζερ, Γκρος, Μοράλες, Λεξ (81' Μπάουερ), Λέκι, Χίντερσερ (71' Κατσούνγκα).

ΑΜΒΟΥΡΓΟ: Ντρόμπνι, Ντίκμαϊερ, Τζουρού, Σπάχιτς, Όστρτσολεκ, Κάτσαρ, Χόλτμπι (89' Κλέμπερ Ρέις), Χαντ, Νίκολαϊ Μίλερ (65' Γκρέγκοριτς), Ιλίτσεβιτς (65' Μαρσέλο Ντίας), Λασογκά.

ΝΤΑΡΜΣΤΑΝΤ: Ματένια, Γκάρικς, Σουλού, Καλντιρόλα, Χόλαντ (36' Τζούνιορ Ντίας), Νίμαϊερ, Γκόντορφ, Χέλερ, Ράους (64' Κέμπε), Ρόζενταλ (93' Στροχ-Ένγκελ), Βάγκνερ.

ΒΕΡΝΤΕΡ: Βίντβαλντ, Γκέμπρε Σελάσιε, Λουκίμια, Βέστεργκααρντ, Σαντιάγο Γκαρσία, Γκάλβεθ (72' Γιουνούζοβιτς), Φριτς, Στέρνμπεργκ (89' Φρέντε), Μπάρτελς, Ούτζα, Γιόχανσον (82' Πισάρο).

*κόκκινη 88' Μπάρτελς

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:

Τρίτη

Μπάγερν - Βόλφσμπουργκ 5-1 (51', 52', 55', 57' και 60' Λεβαντόβσκι / 26' Ντάνιελ Καλιτζούρι)

Χέρτα - Κολωνία 2-0 (43' και 94' Ιμπίσεβιτς)

Ίνγκολσταντ - Αμβούργο 0-1 (87' Γκρέγκοριτς)

Ντάρμσταντ - Βέρντερ 2-1 (31' πέν. και 84' Βάγκνερ / 19' Γιόχανσον)