ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Παραλίγο σοκ για Μπάγερν και Λεβερκούζεν

CARMEN JASPERSEN/DPA VIA AP

Η Μπάγερν, με όλους τους βασικούς στην ενδεκάδα, βρήκε γκολ μόλις στο 82' κόντρα σε ομάδα της 4ης κατηγορίας. Νίκη με 1-0 και για τη Λεβερκούζεν κόντρα σε ομάδα 5ης κατηγορίας.

Η Μπάγερν παρατάχθηκε με την πιο ισχυρή ενδεκάδα της στην έδρα της Ντρόχτερσεν/ Άσελ στον 1ο γύρο του DFB-Pokal και μετά από 90 λεπτά κατάφερε να νικήσει με μόλις 1-0 και αυτό στο τέλος, κάτω από έντονες διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους, που έφτασαν σε μία πολύ μεγάλη έκπληξη.

Το γκολ του Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι με κοντινό πλασέ στο 82' προήλθε μετά από σέντρα του Φρανκ Ριμπερί από αριστερά, στην οποία χρησιμοποίησε το χέρι του και κατά λάθος άγγιξε το πρόσωπο του "φρουρού" του, με συνέπεια αυτός να πέσει κάτω ζητώντας επιθετικό φάουλ.

Η ομάδα της 4ης τη τάξει κατηγορίας του γερμανικού πρωταθλήματος αντιστάθηκε σθεναρά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχοντας το μυαλό της μόνιμα στην άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι δεν αύξησαν ιδιαίτερα τον ρυθμό είναι αλήθεια και ένα λεπτό πριν από το γκολ που μέτρησε, είχαν ένα άλλο γκολ, με τον Τόμας Μίλερ, που σωστά δεν μέτρησε, λόγω παρεμπόδισης του Ριμπερί στον τερματοφύλακα.

Η σύνθεση της Μπάγερν (4-1-4-1): Νόιερ, Κίμιχ, Μπόατενγκ, Χούμελς (53' Γκορέτσκα), Ραφίνια, Μαρτίνεθ, Ρόμπεν (52' Κομάν), Μίλερ (85' Τολισό), Τιάγκο, Ριμπερί, Λεβαντόβσκι

Η Λεβερκούζεν δυσκολεύτηκε κι αυτή απέναντι στην Πφόρτσχαϊμ, ομάδα της 5ης κατηγορίας, νίκησε με 1-0, αλλά έχασε τον Γιούλιαν Μπάουμγκαρτλινγκερ με τραυματισμό στο γόνατο στο τέλος του 1ου ημιχρόνου. Το σκορ ήταν στο 1-0 από το πέναλτι του Λούκας Αλάριο από το 27', όταν ο Αυστριακός μέσος τραυματίστηκε σοβαρά και αποχώρησε με φορείο. Ο Σουηδός επιθετικός Ισαάκ Τελέν που πήρε τη θέση του έκανε ντεμπούτο, όπως και ο Βραζιλιάνος φορ Παουλίνιο, η μεταγραφή των 27.000.000 ευρώ του καλοκαιριού.

Η σύνθεση της Λεβερκούζεν (4-2-3-1): Εζτζάν, Βάιζερ, Τα, Σβ. Μπέντερ, Γουέντελ, Λ. Μπέντερ (63' Κορ), Μπάουμγκαρτλινγκερ (45+1' Τέλιν), Φόλαντ, Χάβερτς, Μπραντ (63' Παουλίνιο), Αλάριο

Τα αποτελέσματα του 1ου γύρου

Παρασκευή 17 Αυγούστου 2018

Βέεν Βισμπάντεν (3) - Ζανκτ Πάουλι (2) 3-2 παρ. 1-1 κ.α. (35' Ρέντεμαν, 103' πέν. Σάφλερ, 105' Σμιτ / 51' Νόιντεκερ, 109' Αβέβορ)

Μαγδεμβούργο (2) - Ντάρμστατ (2) 0-1 (3' πέν. Κέμπε)

Σβάινφουρτ (4) - Σάλκε (1) 0-2 (24' πέν. Μπενταλέμπ, 75' αυτ. Τζαμπίρι)

Σάββατο 18 Αυγούστου 2018

Λινξ (4) - Νυρεμβέργη (1) 1-2 (21' πέν. Ρουμπιό / 15', 88' Ισάκ)

Ρέντινγκχαουζεν (4) - Ντινάμο Δρέσδης (2) 3-2 παρ. 2-2 κ.α. (20' Μέγερ, 45+1' Ένγκελμαν, 120+3' Χίπε / 11' Ντούλιεβιτς, 25 Άοσμαν)

Έλφερσμπεργκ (4) - Βόλφσμπουργκ (1) 0-1 (78' Γκίντσεκ)

Ντάσεντορφ (5) - Ντούισμπουργκ (2) 0-1 (24' Τάστσι)

Βορμάτια Βορμς (4) - Βέρντερ (1) 1-6 (44' Μιμπάλα / 9' Οσάκο, 21' Κάιντς, 31' Μπάργκφρεντε, 41' πέν. Κρούζε, 45+1', 79' Έγκενσταϊν)

Ντρόχτερσεν/Άσελ (4) - Μπάγερν (1) 0-1 (82' Λεβαντόβσκι)

Κάιζερσλαουτερν (3) - Χόφενχαϊμ (1) 1-6 (33' Σπάλβιτς / 6', 22', 53' Ζοέλιντον, 13' Σουλτς, 51' Καντεράμπεκ, 63' Μπρένετ)

Πφόρτσχαϊμ (5) - Λεβερκούζεν (1) 0-1 (27' πέν. Αλάριο)

Ουλμ (4) - Άιντραχτ Φρανκφούρτης (1) 2-1 (48' Κίνλε, 75' Λουξ / 90' Πασιένσια)

Έρντεμπρικ (5) - Αμβούργο (2) 3-5 (43' Γιαμαζάκι, 48' Χούνολντ, 71' Χίλχενμπαχ / 7' πέν. Χόλτμπι, 10' Αρπ, 64', 65' Λασογκά, 90' Μανγκαλά)

Ροτ Βάις Όμπερχαουζεν (4) - Ζάντχαουζεν (2) 0-6 (7' Σλόιζενερ, 24', 90+2' Μίλερ, 46' πέν. Φέρστερ, 61' Κίστερ, 83' Καρλ)

Άουε (2) - Μάιντς (1) 1-3 (83' Τέστρουτ / 31', 65' Μαξίμ, 59' Κουάισον)

Χάνζα Ρόστοκ (3) - Στουτγκάρδη (1) 2-0 (8' Σουκού, 84' Πέπιτς)