ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ο Αλκάθερ κράτησε στην κορυφή την Ντόρτμουντ με χατ-τρικ σε 34 λεπτά

Dortmund's Paco Alcacer, left, celebrates with his teammate Julian Weigl, right, after scoring his side`s first goal  during the German Bundesliga soccer match between Borussia Dortmund and FC Augsburg in Dortmund, Germany, Saturday, Oct. 6, 2018. (AP Photo/Martin Meissner)
Dortmund's Paco Alcacer, left, celebrates with his teammate Julian Weigl, right, after scoring his side`s first goal during the German Bundesliga soccer match between Borussia Dortmund and FC Augsburg in Dortmund, Germany, Saturday, Oct. 6, 2018. (AP Photo/Martin Meissner) AP

Η Ντόρτμουντ νίκησε 4-3 την Άουγκσμπουργκ με γκολ στο 90'+6' από τον Πάκο Αλκάθερ - ο οποίος μπήκε στο 59', έκανε χατ-τρικ και πέρασε στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ - και παραμένει πρωτοπόρος της Bundesliga. (VIDEO)

Εντυπωσιακή ως προς την εξέλιξή της ήταν η αναμέτρηση του "Signal-Iduna Park". Η Ντόρτμουντ πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της στα ισάριθμα πρώτα εντός έδρας της ματς στην Bundesliga.

Απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Πάκο Αλκάθερ, ο οποίος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 59ο λεπτό και πρόλαβε να κάνει χατ-τρικ μέσα σε 34 λεπτά. Ήταν αυτός που πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 90'+6' για τους γηπεδούχους, οι οποίοι παραμένουν μόνοι πρωτοπόροι της πρώτης κατηγορίας του γερμανικού πρωταθλήματος.

Ο Ισλανδός διεθνής πρώην φορ του Ολυμπιακού, Άλφρεντ Φινμπόγκασον, άνοιξε το σκορ στη Βεστφαλία στο 22ο λεπτό. Ο Πάκο Αλκάθερ ισοφάρισε τρία λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο (62'), αλλά ο Μάξ έδωσε ξανά το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 71'.

Ο Ισπανός φορ της Μπορούσια "χτύπησε" ξανά και στο 80ό λεπτό ισοφάρισε σε 2-2. Ο Γκέτσε στο 84ο έκανε το 3-2 για τους γηπεδούχους, αλλά ύστερα από πέντε λεπτά (87') ο Γκρέγκοριτς ισοφάρισε σε 3-3. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι η Άουγκσμπουργκ θα γινόταν η πρώτη ομάδα που θα έφευγε με το βαθμό από το "Signal-Iduna Park" την τρέχουσα σεζόν, ήλθε ο Πάκο Αλκάθερ να καταστήσει την αναμέτρηση σε one man show.

Με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε χατ-τρικ και το νικητήριο γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα (4-3). Ο δανεικός από την Μπαρτσελόνα φορ είναι ο πρώτος σκόρερ της Bundesliga με έξι γκολ.

Η Χέρτα επιβεβαίωσε ότι χάνει αρκετή από τη δύναμή της μακριά από το Βερολίνο, κι έτσι αναδείχθηκε ισόπαλη δίχως γκολ στο Μάιντς. Έπρεπε να φθάσουμε στην 7η αγωνιστική για να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη το Ανόβερο.

Μετά από τις δύο ισοπαλίες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές (με Βέρντερ και Ντόρτμουντ) είχαν μεσολαβήσει τέσσερις διαδοχικές ήττες. Το Σάββατο (6/10) νίκησε 3-1 τη Στουτγκάρδη. Παίρνει εμπρός η "μηχανή" της Σάλκε. Δεύτερη διαδοχική νίκη (μετά από τη Μάιντς) στην Bundesliga και τρίτη συνολικά διαδοχική, καθώς μεσοβδόμαδα είχε φύγει με τη νίκη (0-2) από τη Μόσχα επί της Λοκομοτίβ. Πέρασε από το Ντίσελντορφ, επικρατώντας 2-0 της Φορτούνα.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 7ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή (5/10)

Βέρντερ - Βόλφσμπουργκ 2-0 (35' Κλάασεν, 86' Έγκεσταϊν)

Σάββατο (6/10)

Ανόβερο - Στουτγκάρδη 3-1 (30', 45'+1' Γουντ, 90'+1' Μπεμπού / 50' Μάριο Γκόμεθ)

Μάιντς - Χέρτα 0-0

Ντόρτμουντ - Άουγκσμπουργκ 4-3 (62', 80', 90'+6' Πάκο Αλκάθερ, 84' Γκέτσε / 22' Φινμπόγκασον, 71' Μαξ, 87' Γκρέγκοριτς)

Φορτούνα Ντίσελντορφ - Σάλκε 0-2 (48' ΜακΚένι, 53' Μπίργκσταλερ)

Μπάγερν - Γκλάντμπαχ (19:30)