ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ντόρτμουντ - Νυρεμβέργη 7-0: Έριξε επτάρα και πλησίασε την Μπάγερν

Dortmund's scorer Marco Reus, 2nd from right, celebrates with Dortmund's Axel Witsel, left, after he scored his side's second goal during the German Bundesliga soccer match between Borussia Dortmund and 1.FC Nuremberg in Dortmund, Germany, Wednesday, Sept. 26, 2018. (AP Photo/Martin Meissner) ΑP IMAGES

Συνήλθε από το 1-1 με την Χόφενχαϊμ η Μπορούσια Ντόρτμουντ, ρίχνοντας επτά γκολ στην Νυρεμβέργη για την 5η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος. Στο 78' της ήττας της Στουτγκάρδης από την Λειψία μπήκε για ν' αγωνιστεί ο Τάσος Δώνης. Δεύτερη σερί νίκη για την Λεβερκούζεν.

"Τυφώνας" η Ντόρτμουντ που διέλυσε την Νυρεμβέργη με 7-0 κι μείωσε τη διαφορά από την κορυφή όπου βρίσκεται η Μπάγερν Μονάχου στους δύο βαθμούς. Οι Βαυαροί έχουν 13, ενώ η ομάδα του Ρόις 11 όπως και η Βέρντερ Βρέμης.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους από πολύ νωρίς, καθώς πήραν κεφάλι στο σκορ μόλις στο 9' με τον Λάρσεν. Το 2-0 έκανε ο Ρόις στο 32' και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο, όμως, άρχισε η καταιγίδα με την Μπορούσια να κάνει το 3-0 με τον Χακίμι στο 49'. Το τέταρτο γκολ ήρθε από τον Ρόις στο 58', ενώ το πέμπτο στο 74' από τον Ακάντζι.

Έχοντας πατημένο τέρμα το γκάζι, οι ποδοσφαιριστές του Φαβρ δεν σταμάτησαν να σκοράρουν, βάζοντας άλλα δύο "τεμάχια" στο 85' και το 88' με τον Σάντσο και τον Βάιγκλ αντίστοιχα για το τελικό 7-0.

Η Μπορούσια, λοιπόν, με τον καλύτερο τρόπο εκμεταλλεύτηκε το 1-1 της Μπάγερν Μονάχου με την Άουγκσμπουργκ.

ΔΕΙΤΕ ΤΑ ΓΚΟΛ

ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΕΡΙ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

Στον... πλανήτη της Μπάγερ Λεβερκούζεν υπάρχει ζωή, αφού οι "ασπιρίνες" πέτυχαν δεύτερη συνεχόμενη νίκη.

Επικράτησαν της Φορτούνα Ντίσελντορφ με 2-1. Κεντρικός πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Βόλαντ που σκόραρε τα δύο τέρματα της ομάδας του στο 50' και το 60'. Το μόνο που κατάφερε η Φορτούνα ήταν να μειώσει στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Χένινγκς. Αξίζει να σημειωθεί πως η Λειψία επικράτησε της Στουτγκάρδης με 2-0, με τον Τάσο Δώνη να μπαίνει στο ματς στο 78', μόλις δύο λεπτά προτού οι γηπεδούχοι διαμορφώσουν το τελικό αποτέλεσμα. Τα γκολ της ομάδας του Κλόστερμαν σκόραραν οι: Ορμπάν και Όγκοστιν στο 45+1' και 80' αντίστοιχα.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΤΕΤΑΡΤΗΣ (26/9)

Φορτούνα Ντίσελντορφ - Μπάγερ Λεβερκούζεν 1-2 (90+4' Χένινγκς / 50', 60' Βόλαντ)

Γκλάντμπαχ - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-1 (56' Πλέα, 65' Αζάρ, 85' Ελβεντί / 73' Ρέμπιτς)

Λειψία - Στουτγκάρδη 2-0 (45+1' Ορμπάν, 80' Όγκοστιν)

Μάιντζ - Βόλφσμπουργκ 0-0

Μπορούσια Ντόρτμουντ - Νυρεμβέργη 7-0 (9' Λάρσεν, 32', 58' Ρόις, 49' Χακίμι, 74' Ακάντζι, 85' Σάντσο, 88' Βάιγκλ)

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ (25/9)

Βέρντερ Βρέμης - Χέρτα 3-1(11' Χάρνικ, 45' Βελίκοβιτς, 66' πεν. Κρούζε / 53' Ντιλροσούν)

Μπάγερν Μονάχου - Άουγκσμπουργκ 1-1(48' Ρόμπεν / 86' Γκέτσε)

Φράιμπουργκ - Σάλκε 1-0(52' Νιντερλέχνερ)

Αννόβερο - Χόφενχαϊμ 1-3(55' πεν. Φούλκρουγκ / 20' Μπρένετ, 49' Καντέμπαρεκ, 90' Μπελφοντίλ)