ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Νίκη σε βαρύ κλίμα για Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ νίκησε με 2-0 τη Μάιντς στο "Βέστφαλενσταντιον", όπου κανείς δεν μιλούσε στο 2ο ημίχρονο λόγω του θανάτου ενός οπαδού στην κερκίδα (videos)

Ένας οπαδός στο "Βέστφαλενσταντιον" έχασε την ζωή του στην κερκίδα λόγω ανακοπής καρδιάς, κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου της αναμέτρησης της Ντόρτμουντ με τη Μάιντς.

Η Μπορούσια νίκησε με 2-0, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο οι 80.000 οπαδοί παρακολουθούσαν το ματς σιωπηλοί ως ένδειξη πένθους.

Μάρκο Ρόις και Σίνζι Καγκάουα πέτυχαν τα γκολ στο ματς που διαιτητής σφύριξε την λήξη ακριβώς με τη συμπλήρωση των 90 λεπτών. Όλοι αντιλαμβάνονται πως το ποδόσφαιρο περνά σε δεύτερη μοίρα.

Παίκτες και οπαδοί της Μπορούσια μετά το ματς τραγουδούν το "You'll Never Walk Alone"! Ανατριχίλα...

Ο οπαδός που έχασε την ζωή του ήταν 80 ετών, ενώ καρδιακή προσβολή υπέστη και ένας ακόμη οπαδός, ο οποίος βρίσκεται στο νοσοκομείο με την κατάστασή του να είναι σταθερή.

Ο Καγκάουα όταν πέτυχε το γκολ στο δεύτερο ημίχρονο δεν πανηγύρισε, καθώς όλοι φυσικά γνώριζαν τα άσχημα νέα, αν και επίσημα ο θάνατος του 80άχρονου ανακοινώθηκε μετά το τέλος του ματς στο στάδιο για να ακολουθήσει το "κίτρινο τείχος" με τα κασκόλ που δημιουργούν οι οπαδοί της Μπορούσια και το "You'll Never Walk Alone" που είδαμε παραπάνω.

"Οι προσευχές και οι σκέψεις μας στον οπαδού που χάσαμε σήμερα στο γήπεδο, όπως και στον δεύτερο οπαδό μας που είναι στο νοσοκομείο", έγραψε στο twitter ο Χένριχ Μχιταριάν, προσθέτοντας το #YNWA ("You'll Never Walk Alone")...

Οι συνθέσεις

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπούρκι, Ντουρμ (46' Πίστσεκ), Παπασταθόπουλος, Χούμελς, Σμέλτσερ, Σαχίν (64' Βάιγκλ), Καγκάουα, Γκονσάλο Κάστρο, Μχιταριάν (85' Αντριάν Ράμος), Ρόις, Ομπαμεγιάνγκ.

ΜΑΪΝΤΣ: Κάριους, Μπροζίνσκι, Μπαλόγκαν, Μπελ, Μπουσμάν, Μπάουμγκαρτλινγκερ, Φάμπιαν Φράι (62' Λάτσα), Κλέμενς (62' Ονισίουο), Σαμπέριο (76' Σερντάρ), Γιουνούς Μαλί, Χόν Κόρδοβα.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Γέντβα, Τα, Τοπράκ, Ουεντέλ, Κυριάκος Παπασταθόπουλος, Μάρλον Φράι (77' Αντρέ Ραμάλιο), Τσαλχάνογλου, Μπελαραμπί (60' Ρόμπι Κρουζ), Μπραντ, Χαβιέρ Ερνάντες (69' Κίσλινγκ).

ΑΜΒΟΥΡΓΟ: Άντλερ, Σακάι (46' Ντίκμαϊερ), Τζουρού, Κλέμπερ Ρέις, Έκνταλ, Χόλτμπι (78' Λασογκά), Χαντ, Νίκολαϊ Μίλερ, Ιλίτσεβιτς (61' Ντρμιτς), Ρούντνεβς.

*κόκκινη 96' Γέντβα

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Χέρτα - Σάλκε 2-0 (42' Ιμπίσεβιτς, 65' Σταρκ)

Σάββατο

Γκλάντμπαχ - Φρανκφούρτη 3-0 (36' Στιντλ, 53' Ραφαέλ, 79' Νταχούντ)

Ανόβερο - Κολωνία 0-2 (43' και 61' Μπίτενκουρτ)

Χόφενχαϊμ - Βόλφσμπουργκ 1-0 (3' Κράμαριτς)

Ίνγκολστατ - Στουτγκάρδη 3-3 (4' Χάρτμαν, 56' Λέκι, 61' Λεσκάνο / 9' Κόστιτς, 79' Ρουπ, 84' πέν. Ντιντάβι)

Ντάρμστατ - Άουγκσμπουργκ 2-2 (12' Βράντστς, 40' Βάγκερ / 63' Φόιλνερ, 90' πέν. Φινμπόγκασον)

Μπάγερν - Βέρντερ 5-0 (9' και 90' Τιάγκο Αλκάνταρα, 31' και 65' Τόμας Μίλερ, 86' Λεβαντόνβσκι)

Κυριακή

Λεβερκούζεν - Αμβούργο 1-0 (18' αυτ. Έκνταλ)

Ντόρτμουντ - Μάιντς 2-0 (30' Ρόις, 73' Καγκάουα)