ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Μπατσουαγί και Σίρλε έσωσαν την Ντόρτμουντ

AP PHOTO/MARTIN MEISSNER

Ο Μιτσί Μπατσουαγί άνοιξε λογαριασμό στη Γερμανία με δύο γκολ στο ντεμπούτο του, όμως η Ντόρτμουντ χρειάστηκε ένα γκολ του Αντρέ Σίρλε στο τέλος για να νικήσει την ουραγό Κολωνία.

Ο Μιτσί Μπατσουαγί έκανε το καθήκον του στο ντεμπούτο του, αντικατέστησε επάξια το κενό του πρώτου σκόρερ της ομάδας τα τελευταία χρόνια, Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, ωστόσο τα δύο τέρματά του δεν ήταν αρκετά για την Ντόρτμουντ, η οποία χρειάστηκε γκολ από τον Αντρέ Σίρλε στο τέλος για να πάρει τη νίκη με 3-2 στην ουραγό Κολωνία, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Ο νεοαποκτηθείς Βέλγος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό από κοντά, σε ένα παιχνίδι όπου η Μπορούσια του Πέτερ Στέγκερ είχε το πάνω χέρι κόντρα στην πρώην ομάδα του Αυστριακού τεχνικού. Ο Μπατσουαγί σημείωσε και δεύτερο τέρμα στο τέλος του ημιχρόνου, το οποίο, όμως, ακυρώθηκε ορθώς για οφσάιντ από το VAR.

Το παιχνίδι απέκτησε καταιγιστικό ρυθμό και μέσα σε δέκα λεπτά σημειώθηκαν τρία γκολ στο 2ο ημίχρονο. Ο Ζίμον Τσόλερ ισοφάρισε για τους "τράγους", ο Μπατσουαγί εκμεταλλεύτηκε λάθος κι έκανε το 1-2, ωστόσο ο Χόρχε Μερέ νίκησε όλους τους αμυντικούς σε κόρνερ στο 69' κι έκανε το 2-2. Τη λύση για την ομάδα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου έδωσε ο Αντρέ Σίρλε, ο οποίος στο 84ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΚΟΛΩΝΙΑ: Χορν, Σέρενσεν, Μερέ, Χάιντς, Χέκτορ, Κλέμενς (46' Τσόλερ), Χέγκερ (87' Πισάρο), Εζτζάν, Γιόγιτς, Τερόντε, Γκιρασί (63' Κόρντομπα)

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Πίστσεκ, Παπασταθόπουλος, Τοπράκ, Τολιάν, Νταχούντ (63' Γκερέιρο), Βάιγκλ, Καγκάβα, Πούλισιτς (72' Σάντσο), Μπατσουαγί, Σίρλε (88' Ακαντζί)

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Κολωνία - Ντόρτμουντ 2-3 (60' Τσόλερ, 69' Μερέ / 35', 62' Μπατσουαγί, 84' Σίρλε)

Κυριακή

Άουγκσμπουργκ - Άιντραχτ Φρανκφούρτης (16:30)

*οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι (17ος και 18ος), ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της 2. Bundesliga

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)