ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Μπάγερν - Φράιμπουργκ: Σπάει κάθε ρεκόρ ο Λεβαντόβσκι

Bayern Munich's Polish forward Robert Lewandowski reacts after scoring his 4-0 during the German Bundesliga soccer match between FC Bayern Munich and Fortuna Duesseldorf in Munich, Germany, Saturday, May 30, 2020. Because of the coronavirus outbreak all soccer matches of the German Bundesliga take place without spectators. (Christof Stache/Pool via AP) AP

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι σκόραρε δύο φορές στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τη Φράιμπουργκ, έφτασε τα 33 γκολ σε μια σεζόν στην Bundesliga, και έγινε ο πρώτος μη Γερμανός ποδοσφαιριστής που καταφέρνει κάτι τέτοιο. (VIDEOS)

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόσβκι διανύει εξαιρετική σεζόν και το αποδεικνύει κάθε εβδομάδα σκοράροντας το ένα γκολ μετά το άλλο ενώ έχει δείξει πως δεν έχει επηρεαστεί ούτε από τη διακοπή λόγω του κορονοϊού.

Ο Πολωνός στράικερ πέτυχε δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τη Φράιμπουργκ και έφτασε συνολικά τα 33 γκολ σε μια σεζόν. Κάτι που δεν έχει καταφέρει κανείς άλλος μη Γερμανός ποδοσφαιριστής αφού ο Ομπαμεγιάνκ της Ντόρτμουντ είχε σταματήσει στα 31 τη σεζόν 2016-17.

Η Μπάγερν άνοιξε το σκορ με τον Κίμιχ στο 15' μετά από ασίστ του Λεβαντόβσκι και εν συνεχεία ανέλαβε δράση ο Πολωνός φορ.

Αρχικά στο 24 με κεφαλιά από κοντά έγραψε το 2-0 και ουσιαστικά έσπασε το προηγούμενο ρεκόρ φτάνοντας στα 32 γκολ σε μια σεζόν.

Εν συνεχεία 13 λεπτά αργότερα με προβολή από κοντά έκανε το 3-0 με το 33ο φετινό του τέρμα.