ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Κολονία - Φορτούνα 2-2: "Χαρακίρι" σε 4 λεπτά

FC Cologne's Anthony Modeste, right, celebrates scoring their first goal with Mark Uth during a German Bundesliga soccer match between 1. FC Cologne and Fortuna Duesseldorf in Cologne, Germany, Sunday, May 24, 2020.  (Thilo Schmuelgen/pool via AP)
FC Cologne's Anthony Modeste, right, celebrates scoring their first goal with Mark Uth during a German Bundesliga soccer match between 1. FC Cologne and Fortuna Duesseldorf in Cologne, Germany, Sunday, May 24, 2020. (Thilo Schmuelgen/pool via AP) AP

Η Κολονία βρέθηκε να χάνει 0-2 από τη Φορτούνα Ντίσελντορφ μέχρι το 88', αλλά με γκολ στο 89' και στο 91' ισοφάρισε σε 2-2 και πήρε τον βαθμό. "Αυτοκτόνησαν" οι φιλοξενούμενοι που "παλεύουν" για την παραμονή.

Η Φορτούνα Ντίσελντορφ βρέθηκε πολύ κοντά σε ένα σπουδαίο "διπλό" στην προσπάθεια που κάνει να μείνει στη Μπουντεσλίγκα, αλλά στα τελευταία λεπτά λύγισε και έχυσε την καρδάρα με το γάλα. Οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν 0-2 της Κολωνίας έως το 88', στον αγώνα για την 27η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα. Το φινάλε της αναμέτρησης βρήκε τους "τράγους" να έχουν βρει δύο γκολ, στο 89' και στο 91', και να κατακτούν τον βαθμό.

Η Φορτούνα πέταξε την ευκαιρία να μειώσει στον βαθμό τη διαφορά της από την 15η Μάιντς. Παρότι προηγήθηκε στο 41' με τον Κάραμαν και έκανε το 0-2 στο 61' με τον Τόμι, δεν κατόρθωσε να φύγει με το "διπλό" από την έδρα της Κολονίας. Ο Τούρκος Κάραμαν λοιπόν με σουτ μέσα από την περιοχή, λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Uwe Rösler.

Στην Κολονία δόθηκε η ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 59', όταν ένα λεπτό νωρίτερα ο Ουτ κέρδισε πέναλτι από τον Μπόντζεκ. Ο ίδιος παίκτης ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Κάστενμαϊερ έπεσε σωστά και κράτησε το μηδέν.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους "γηπεδούχους", στο 61' ήρθε το 0-2 για τη Φορτούνα, η οποία ξεδιπλώθηκε ωραία στην αντεπίθεση και με σουτ μέσα από την περιοχή ο Τόμι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτα.

Στο 60' ο Markus Gisdol, προπονητής της Κολονίας, πέρασε στον αγώνα τον επιθετικό Αντονί Μοντεστέ και δικαιώθηκε απόλυτα. Ο Γάλλος κυνήγησε το γκολ και αφού τα ανάποδα ψαλιδάκια δεν έπιασαν, κατόρθωσε να μειώσει σε 1-2 με κεφαλιά στο 89'. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Κολομβιανού φορ Κόρδοβα να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Ντρέξλερ, ο οποίος κι αυτό είχε περάσει ως αλλαγή στον αγώνα.

Μετά το 2-2, που έμεινε μέχρι το 94', η Κολονία βρίσκεται στη 10η θέση με 34 βαθμούς (10-4-13), ενώ η Φορτούνα είναι 16η με 24 (5-9-13). Η συγκεκριμένη θέση οδηγεί σε μπαράζ για την παραμονή.

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΟ LIVE TΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

ΚΟΛΟΝΙΑ: Χορν, Λάιστνερ (90' Τερόντε), Εχιζίμπουε (59' Μέρε), Μπόρναου, Γιάκομπς (60' Ντρέξλερ), Κάτερμπαχ (60' Μοντέστε), Κάιντς (80' Rexhbecaj), Έκτορ, Σκίρι, Κόρδοβα, Ουτ.

ΦΟΡΤΟΥΝΑ: Κάστενμαϊερ, Μπόντζεκ (73' Σομπότκα), Γιόργκενσεν, Γκίσελμαν, Χόφμαν, Μοράλες, Τζίμερμαν, Στόγκερ (80' Κασίμ), Τόμι (80' Φινκ), Σκρζίμπσκι (62' Τζίμερ), Καραμάν (73' Χένινγκς).

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 27ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 22 Μαΐου

Χέρτα - Ουνιόν 4-0 (51' Ιμπίσεβιτς, 52' Λουκεμπάκιο, 61' Κούνια, 77' Μπογιάτα)

Σάββατο 23 Μαΐου

Γκλάντμπαχ - Λεβερκούζεν 1-3 (52' Τουράμ / 7', 58' Χάβερτς, 81' Μπέντερ)

Βόλφσμπουργκ - Ντόρτμουντ 0-2 (33' Γκερέιρο, 78' Χακίμι)

Φράιμπουργκ - Βέρντερ Βρέμης 0-1 (19' Μπίτενκουρτ)

Πάντερμπορν - Χόφενχαϊμ 1-1 (9' Σρμπένι / 4' Σκοφ)

Μπάγερν - Άιντραχτ 5-2 (17' Γκορέτσκα, 41' Μίλερ, 46' Λεβαντόβσκι, 61' Ντέιβις, 74' Χίντερεγκερ (αυτ)/52'-55' Χίντερεγκερ)

Κυριακή 24 Μαΐου

Σάλκε - Άουγκσμπουργκ 0-3 (6' Λέβεν, 76' Μπέιζι, 90+1' Κόρδοβα)

Μάιντς - Λειψία 0-5 (11', 48', 75' Βέρνερ, 23' Πόουλσεν, 36' Σάμπιτζερ)

Κολονία - Φορτούνα Ντίσελντορφ 2-2 (88' Μοντέστε, 91' Κόρδοβα - 41' Κάραμαν, 61' Τόμι)