ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Ισοφαρίστηκε στο 91', νίκησε στο 94' η Ντόρτμουντ

AP PHOTO/MARTIN MEISSNER

Η Ντόρτμουντ ισοφαρίστηκε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων από την ισόβαθμη Άιντραχτ Φρανκφούρτης, ωστόσο βρήκε τη σπουδαία νίκη στο 94' με τον Μισί Μπατσουαγί.

Η Ντόρτμουντ βγήκε κερδισμένη από το συγκλονιστικό φινάλε του αγώνα με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης στη Βεστφαλία, που περιελάμβανε δύο γκολ στις καθυστερήσεις. Οι δύο ομάδες, ισόβαθμες στην 5η θέση πριν από τη σέντρα του αγώνα, σκόραραν από μία φορά στο τέλος, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη με 3-2 χάρη στον MVP του 2018, Μισί Μπατσουαγί.

Ο Μάρκο Ρους έδειξε τον δρόμο στην Μπορούσια με το 5ο αυτογκόλ του στην Bundesliga, ωστόσο από το 11ο λεπτό και μετά, οι γηπεδούχοι έχαναν μόνο ευκαιρίες και δεν είχαν ουσία. Ο Πέτερ Στέγκερ που έκανε rotation μετά από την εντός έδρας ήττα από τη Ζάλτσμπουργκ για το Europa League, έριξε στη μάχη τον Μπατσουαγί, ωστόσο μία άλλη αλλαγή έφτασε πρώτη σε γκολ. Ο λόγος για τον Λούκα Γιόβιτς που ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους, δύο λεπτά πριν "χτυπήσει" ο Βέλγος επιθετικός για τους γηπεδούχους.

Με το σκορ στο 2-1, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος πέρασε στον αγώνα στο 87' στη θέση του Μάρκο Ρόις, ωστόσο δεν κατάφερε να προστατεύσει την εστία του στη φάση του 91', όταν επίσης μία αλλαγή του Νίκο Κόβατς, ο Ντάνι Μπλουμ, ισοφάρισε σε 2-2. Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και στο 94' έσπασαν το τεχνητό οφσάιντ της Άιντραχτ, με τον Μπατσουαγί να κάνει το 3-2.

MARJAN MURAT/DPA VIA AP

Σε ένα παιχνίδι όπου η μπίλια θα μπορούσε να καταλήξει τόσο στη μία όσο και στην άλλη πλευρά, Στουτγκάρδη και Λειψία περιορίστηκαν στο 0-0. Η ομάδα του Ταϊφούν Κορκούτ παρέμεινε αήττητη με τον Τούρκο προπονητή στον πάγκο, την ώρα που οι παίκτες του Ραλφ Χάζενχουτλ έχασαν πολλές ευκαιρίες και δη στο 2ο ημίχρονο, με την είσοδο του Μπρούμα στο ματς, για να πάρουν τη νίκη. Οι φίλοι των Σουηβών, πάντως, όταν δεν αποδοκίμαζαν τον πρώην παίκτη τους, Τίμο Βέρνερ, θα μπορούσαν να πανηγυρίσουν κι εκείνοι, αν οι Κρίστιαν Γκέντνερ και Μάριο Γκόμεθ ήταν πιο εύστοχοι.

Οι συνθέσεις

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Πίστσεκ, Ακαντζί, Τοπράκ, Σμέλτσερ, Νταχούντ (46' Βάιγκλ), Κάστρο, Πούλισιτς, Ρόις (87' Παπασταθόπουλος), Φίλιπ (62' Μπατσουαγί), Σίρλε

ΑΙΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ: Χραντέτσκι, Ρους, Αμπραάμ, Σαλσέντο (79' Μπλουμ), Ντα Κόστα, Χασέμπε, Μπόατενγκ, Τσάντλερ, Βολφ, Αλέ (67' Γιόβιτς), Ρέμπιτς (46' Ντε Γκουζμάν)

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ: Τσίλερ, Μπεκ, Παβάρ, Μπάντστουμπερ, Ινσούα, Τόμι (76' Ακολό), Ασκασιμπάρ (85' Καμίνσκι), Αόγκο, Γκέντνερ, Γκιντσέκ (90+1' Μανγκαλά), Γκόμεθ

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάτσι, Κλόστερμαν, Κονατέ, Όρμπαν, Μπερνάρντο, Ζάμπιτσερ, Ντέμε, Κεϊτά, Λουκμάν (46' Μπρούμα), Πόουλσεν (64' Φόρσμπεργκ), Βέρνερ (77' Ογκουστέν)

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μάιντς - Σάλκε 0-1 (55' Καλιτζούρι)

Σάββατο

Μπάγερν - Αμβούργο 6-0 (8' και 81' Ριμπερί, 12', 19' και 90' Λεβαντόβσκι, 55' Ρόμπεν)

Χόφενχαϊμ - Βόλφσμπουργκ 3-0 (18' Σουλτς, 77' Νιαμπρί, 80' αυτ. Γκιλαβονγκί)

Χέρτα - Φράιμπουργκ 0-0

Ανόβερο - Άουγκσμπουργκ 1-3 (37' Σαλίφ Σανέ / 26' και 83' Γκρέγκοριτς, 45'+2 Κάτσαρ)

Λεβερκούζεν - Γκλάντμπαχ 2-0 (39' Αλάριο, 93' Μπραντ)

Κυριακή

Στουτγκάρδη - Λειψία 0-0

Ντόρτμουντ - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-2 (11' αυτ. Ρους, 77', 90+4' Μπατσουαγί / 75' Γιόβιτς, 90+1' Μπλουμ)

*οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι (17ος και 18ος), ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της 2. Bundesliga

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)