ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Η Βέρντερ "βύθισε" κι άλλο την Κολωνία

Η Βέρντερ επικράτησε με 3-1 της ουραγού Κολωνίας στη Βρέμη και μετά από 26 αγωνιστικές στη Bundesliga ξέφυγε κι άλλο από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ακόμα πιο ασφαλής μπορεί να αισθάνεται η Βέρντερ Βρέμης, η οποία επικράτησε 3-1 εντός έδρα της Κολωνίας για την 26η αγωνιστική της Bundesliga κι απομακρύνθηκε από τη διακεκαυμένη ζώνη. Η ομάδα του Φλόριαν Κόφελτ ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κι αν αξιοποιούσε τις μεγάλες ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν, θα μπορούσε να είχε "κλειδώσει" από νωρίς τη νίκη.

Αντιθέτως, μπορεί να προηγήθηκε με τον Μίλος Βέλκοβιτς στο 1ο ημίχρονο, ωστόσο ισοφαρίστηκε στο 53' από τον Γιούγια Οσάκο. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μίλοτ Ρασίτσα ανέκτησε το προβάδισμα των γηπεδούχων και στο τέλος ο Μαξιμίλιαν Έγκελσταϊν διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΒΕΡΝΤΕΡ: Παβλένκα, Γκέμπρε Σελασιέ, Βέλκοβιτς, Μόισαντερ, Αουγκούστινσον, Έγκεσταϊν, Ντιλέινι, Γιουνούζοβιτς, Ρασίτσα (67' Μπελφοντίλ), Κρούζε (90+2' Μπάουερ), Κάιντς (83' Λάνγκαμπ)

ΚΟΛΩΝΙΑ: Χορν, Σέρενσεν (46' Εζτζάν), Μερέ, Χάιντς, Ρίσε, Χέγκερ (82' Κόρντομπα), Κοζιελό, Χέκτορ, Οσάκο, Τερόντε (46' Μπιτενκούρτ), Πισάρο

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μάιντς - Σάλκε 0-1 (55' Καλιτζούρι)

Σάββατο

Μπάγερν - Αμβούργο 6-0 (8' και 81' Ριμπερί, 12', 19' και 90' Λεβαντόβσκι, 55' Ρόμπεν)

Χόφενχαϊμ - Βόλφσμπουργκ 3-0 (18' Σουλτς, 77' Νιαμπρί, 80' αυτ. Γκιλαβονγκί)

Χέρτα - Φράιμπουργκ 0-0

Ανόβερο - Άουγκσμπουργκ 1-3 (37' Σαλίφ Σανέ / 26' και 83' Γκρέγκοριτς, 45'+2 Κάτσαρ)

Λεβερκούζεν - Γκλάντμπαχ 2-0 (39' Αλάριο, 93' Μπραντ)

Κυριακή

Στουτγκάρδη - Λειψία 0-0

Ντόρτμουντ - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-2 (11' αυτ. Ρους, 77', 90+4' Μπατσουαγί / 75' Γιόβιτς, 90+1' Μπλουμ)

Δευτέρα

Βέρντερ - Κολωνία 3-1 (33' Βέλκοβιτς, 58' Ράσιτσα, 90' Έγκεσταϊν / 53' Οσάκο)