ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Η Μπάγερν πέρασε στα πέναλτι τη Λειψία

Η Λειψία έφτασε κοντά στη μεγάλη έκπληξη, ωστόσο η Μπάγερν ισοφάρισε στο τέλος, οδήγησε το παιχνίδι στα πέναλτι κι εν τέλει πήρε την πρόκριση από τη φάση των 32 του κυπέλλου.

Η Λειψία επιχείρησε να αποδείξει ότι είναι σε θέση να κοιτάξει στα μάτια την Μπάγερν και τα κατάφερε για μεγάλο μέρος του αγώνα στη φάση των 32 του DFB-Pokal, ωστόσο εν τέλει οι Βαυαροί, έστω και στα πέναλτι, πήραν την πρόκριση με 5-4.

Οι δευτεραθλητές Γερμανίας περιόρισαν τα "αστέρια" των πρωταθλητών, που δεν είχαν ούτε την πολυτέλεια του τραυματία Τόμας Μίλερ, αλλά ούτε και τους Άριεν Ρόμπεν και Φρανκ Ριμπερί στη διάθεσή τους. Ευκαιρίες υπήρξαν εκατέρωθεν, αν και όχι πολλές ή μεγάλες και στο 53ο λεπτό όλα έδειξαν να τελειώνουν, αφού ο Ναμπί Κεϊτά δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα (επτά λεπτά μετά από την πρώτη του) για δυνατό μαρκάρισμα στο κέντρο.

Η αποβολή δεν πτόησε τους γηπεδούχους, που στο 68' κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Γιουσούφ Πόουλσεν στο όριο της περιοχής από τον Τζερόμ Μπόατενγκ και ο Έμιλ Φόρσμπεργκ έκανε το 1-0 από τα έντεκα βήματα. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν μαζικά στην επίθεση και ισοφάρισαν μετά από πέντε λεπτά με τον Τιάγκο Αλκάνταρα.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, χωρίς πολύ μεγάλες στιγμές, και στα πέναλτι, ο κορυφαίος σκόρερ της Λειψίας, Τίμο Βέρνερ, ήταν ο μοιραίος, αφού είδε την εκτέλεσή του να γίνεται εύκολη λεία για τον Σβεν Ούλραϊχ.

ΛΕΙΨΙΑ: Γκούλατσι, Μπερνάρντο, Όρμπαν, Ουπαμεκανό, Χάλστενμπεργκ, Ζάμπιτσερ (102' Λάιμερ), Καμπλ, Κεϊτά, Φόρσμπεγκ, Πόουλσεν (80' Βέρνερ), Ογκουστέν (57' Ντέμε)

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ούλραϊχ, Κίμιχ, Μπόατενγκ, Χούμελς, Αλάμπα, Τολισό (88' Ραφίνια), Βιδάλ (57' Ρούντι), Ρόμπεν, Τιάγκο, Κομάν (60' Μαρτίνεθ), Λεβαντόβσκι

Τα αποτελέσματα της φάσης των 32

Τρίτη

Λεβερκούζεν - Ουνιόν Βερολίνου 4-1 (36' Μπραντ, 58' Αλάριο, 89' πέν. Γουεντέλ, 90+2' Αράνγκις / 46' Ντάουμπε)

Βέεν Βίσμπαντεν - Σάλκε 1-3 (76' Μπλάχα / 26' Ντι Σάντο, 30' Μπούργκσταλερ, 53' αυτ. Μίντσελ)

Φορτούνα Ντίσελντορφ - Γκλάντμπαχ 0-1 (51' Αζάρ)

Πάντερμπορν - Μπόχουμ 2-0 (7' Μίχελ, 85' Γουέισι)

Μαγδεμβούργο - Ντόρτμουντ 0-5 (42' Κάτρο, 47' Ίσακ 73' πέν. Γιαρμόλενκο, 79' Μπάρτρα, 90' Καγκάβα)

Σβάινφουρτ - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 0-4 (14', 58' Χάλερ, 63' Βολφ, 85' Μπλουμ)

Γκρόιτερ Φιρτ - Ίνγκολστατ 1-3 (46' Ράουμ / 48' πέν. Κοέν, 83' Λεξ, 87' Μοράλες)

Μάιντς - Χόλσταϊν Κιλ 3-2 (22', 67' Φίσερ, 101' Μπροζίνσκι / 54' πέν. Σίντλερ, 75' πέν. Ντρέξλερ)

Τετάρτη

Κάιζερσλαουτερν - Στουτγκάρδη 1-3 (6' Σπάλβις / 21' πέν. Γκίντσεκ, 66' Ακολό, 71' Τερόντε)

Χέρτα - Κολωνία 1-3 (69' Σταρκ / 35' Τσόλερ, 43' Μάροχ, 64' Κλέμενς)

Βόλφσμπουργκ - Ανόβερο 1-0 (49' Ουντουοκάι)

Όσναμπρικ - Νυρεμβέργη 2-3 (4' πέν. Άλβαρες, 63' Γκρος / 38' Ισάκ, 50' Λάιμπολντ, 72' Βαλεντίνι)

Λειψία - Μπάγερν 4-5 πέν., 1-1 παρ., 1-1 κ.α. (68' πέν. Φόρσμπεργκ / 73' Τιάγκο)

Βέρντερ - Χόφενχαϊμ 1-0 (30' Μπελφοντίλ)

Γιαν Ρέγκενσμπουργκ - Χάιντενχελμ 2-5 (45' Νίτφελντ, 54' Γκρίτνερ / 30', 50' Τιλ, 32', 82' Γκλάτσελ, 55' Πους)

Φράιμπουργκ - Ντινάμο Δρέσδης 3-1 (50' Πέτερσεν, 61' Σούστερ, 81' Χάμπερερ / 48' Μπενατέλι)