ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Η Λεβερκούζεν νίκησε στον ελληνικό "εμφύλιο", χτύπησε ο Ρέτσος

Ο Παναγιώτης Ρέτσος νίκησε τον Τάσο Δώνη στην ελληνική μονομαχία της Bundesliga, αλλά τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε στη νίκη της Λεβερκούζεν στην Στουτγκάρδη.

Ο Τάσος Δώνης κέρδισε τις εντυπώσεις, ο Παναγιώτης Ρέτσος κέρδισε το παιχνίδι, αν και δεν έμεινε μέχρι τέλους για να πανηγυρίσει τη νίκη της Λεβερκούζεν με 2-0 επί της Στουτγκάρδης για την 15η αγωνιστική της Bundesliga.

Ο διεθνής επιθετικός αγωνίστηκε δεξιά στην τριπλέτα της επίθεσης των Σουηβών και είχε αρκετές καλές ενέργειες απέναντι στον διεθνή αμυντικό που έπαιξε αριστερά στην τριπλέτα των στόπερ. Παρ' όλα αυτά, η Λεβερκούζεν πήρε μία στιγμή μαγείας από τον Κάι Χάβερτς και σημείωσε το πρώτο γκολ του αγώνα στο 20'.

Στην ανάπαυλα, ο Ρέτσος δεν βγήκε από τα αποδυτήρια για το 2ο ημίχρονο, αφού αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού. Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν αισθητά, έχασαν ευκαιρίες και χρειάστηκαν ορισμένες εντυπωσιακές αποκρούσεις του Μπερντ Λένο για να παραμείνουν στο μηδέν. Στο 80ό λεπτό ήρθε η "τιμωρία", αφού ο Λαρς Μπέντερ έκανε το 2-0.

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ: Τσίλερ, Μπάουμγκαρτλ, Μπάντστουμπερ, Καμίνσκι (68' Ακολό), Παβάρ, Γκέντνερ (74' Μανγκαλά), Ασκασιμπάρ, Ινσούα, Δώνης, Τερόντε, Εζτζάν (85' Ασάνο)

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Τα, Σβ. Μπέντερ, Ρέτσος (46' Μπαουμγκάρτλινγκερ), Μεχμέντι (61' Χένριχς), Κορ, Λ. Μπέντερ, Μπέιλι, Χάβετς, Φόλαντ, Μπραντ (72' Μπελαράμπι)

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Στουτγκάρδη - Λεβερκούζεν 0-2 (20' Χάβερτς, 80' Λ. Μπέντερ)

*οι 4 πρώτοι απευθείας στους ομίλους του Champions League

**ο 5ος και ο 6ος στο Europa League (όπως και ο κάτοχος του DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι (17ος και 18ος), ο 16ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της 2. Bundesliga

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς και μετά γίνεται μπαράζ (αν κρίνεται σημαντική θέση)