ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Έπαιζε με 10, αλλά είχε πάλι Πούλισιτς η Ντόρτμουντ και πήρε βαθμό στο 84'

Borussia Dortmund's Christian Pulisic celebrates scoring his side's first goal during a Champions League group A soccer match between Club Brugge and Borussia Dortmund at the Jan Breydel Stadium in Bruges, Belgium, Tuesday, Sept. 18, 2018. (AP Photo/Francisco Seco) AP

Απολαυστικές, γεμάτες γκολ ήταν οι απογευματινές μάχες της Bundesliga. Στο σημαντικότερο παιχνίδι η Ντόρτμουντ πήρε βαθμό στην έδρα της Χόφενχαϊμ, παίζοντας με 10 παίκτες χάρη, στο τελικό 1-1. Μεγάλο "διπλό" η Φράιμπουργκ στο σπίτι της Βόλφσμπουργκ. (VIDEOS)

Δεκαεννέα γκολ σημειώθηκαν στα απογευματινά παιχνίδια της 4ης αγωνιστικής της Bundesliga. Η Ντόρτμουντ φιλοξενήθηκε στην έδρα της Χόφενχαϊμ και γλύτωσε την ήττα στο 84'

Σωτήρας των "κίτρινων" ήταν ο νεαρός Πούλισιτς που ισοφάρισε για λογαριασμό της ομάδας του, ενώ εκείνη αγωνιζόταν με 10 ποδοσφαιριστές από το 76'.

Στο 44' οι γηπεδούχοι είχαν πάρει κεφάλι στο σκορ με γκολ του Ζοέλιντον, αλλά στο τέλος δεν κράτησαν την ψυχραιμία τους και έχασαν το "τρίποντο" μερικά λεπτά πριν την ολοκλήρωση του παιχνιδιού.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Κρίστιαν Πούλισιτς, ο παίκτης που στην Ντόρτμουντ θεωρούν βέβαιο ότι θα φέρει πολλά χρήματα στα ταμεία, μόλις πριν από μερικές ημέρες είχε κάνει... δώρο στην ομάδα του τη νίκη επί της Μπριζ στο Champions League με γκολ στο 85'. Στο συγκεκριμένο ματς, μάλιστα, ο διεθνής ποδοσφαιριστής είχε μπει αλλαγή στο 69'.

ΜΕΓΑΛΟ "ΔΙΠΛΟ"

Εντυπωσιακό ήταν το πέρασμα της Φράιμπουργκ από την έδρα της Βόλφσπουργκ. Οι φιλοξενούμενοι... έπνιξαν τους "λύκους" με 3-1. Σκόρερ των νικητών αναδείχθηκαν οι Σαλάι (7'), Πέτερσεν (21') και Φραντζ (50').

Το μόνο που κατάφερε η γηπεδούχος ομάδα ήταν να μειώσει με τον Μεχμέντι σε 3-1 στο 61'.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Σαλάι έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής που κατάφερε να σκοράρει, να κερδίσει πέναλτι, να πάρει κίτρινη κάρτα και να γίνει αλλαγή μέσα σ' ένα ημίχρονο!

"ΚΑΘΑΡΙΣΕ" ΣΕ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ

Η Νυρεμβέργη ταλαιπωρήθηκε, αλλά κέρδισε το Ανόβερο. Οι γηπεδούχοι έπαιζαν με παίκτη παραπάνω από το 29', γκολ όμως πέτυχαν στο δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα μέσα σ' ένα λεπτό!

Στο 76' ο Αντόν σκόραρε εις βάρος της ομάδας του και στο 77' ο Κνολ έκανε τα τέρματα δύο για την Νυρεμβέργη που έχει πλέον πέντε βαθμούς στο πρωτάθλημα.

ΚΑΛΠΑΖΕΙ Η ΧΕΡΤΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ

Αήττητη συνεχίζει να είναι η Χέρτα Βερολίνου που κέρδισε την Γκλάντμπαχ με 4-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Αζάρ στο 29', αλλά στη συνέχεια ακολούθησε... καταιγίδα.

Η πρωτοπόρος Χέρτα αντεπιτέθηκε με τρία γκολ που προήλθαν από τους Ιμπίσεβιτς (31'), Λάζαρο (34') και ξανά τον Ιμπίσεβιτς στο 63'.

Η Γκλάντμπαχ μείωσε προσωρινά με τον Πλέα (67'), ωστόσο στο 73' ήρθε ο Ντούντα για να "καθαρίσει" το ματς, πετυχαίνοντας το τέταρτο τέρμα της ομάδας του.

ΜΑΤΣΑΡΑ ΜΕ ΠΕΝΤΕ ΓΚΟΛ

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε μεταξύ των Άουγκσμπουργκ και Βέρντερ Βρέμης...

Η ομάδα του Στέφανο Καπίνο μπήκε εντυπωσιακά και προηγήθηκε με 2-0 από τα τέρματα των Κρούζε και Έγκεσταϊν στο 34' και το 36' αντίστοιχα. Παρά το εις βάρος της σκορ, η γηπεδούχος ομάδα ανασυντάχθηκε και ισοφάρισε σε 2-2 με τους Κου (45+3') και Μαξ (47').

Το "διπλό" για την Βέρντερ, πάντως, ήρθε από γκολ του Ντέιβι Κλάσεν στο 75' του παιχνιδιού. Με το "τρίποντο" αυτό το κλαμπ της Βρέμης έπιασε στην 4η θέση την Ντόρτμουντ.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή (21/9)

Στουτγκάρδη - Φορτούνα Ντίσελντορφ 0-0

Σάββατο (22/9)

Χόφενχαϊμ - Ντόρτμουντ 1-1(44' Ζοέλιντον/84' Πούλισιτς)

Χέρτα - Γκλάντμπαχ 4-2 (31', 63' Ιμπίσεβιτς, 34' Λάζαρο, 73' Ντούντα/29' Αζάρ, 67' Πλέα)

Άουγκσμπουργκ - Βέρντερ Βρέμης 2-3 (45+3' Κου, 47' Μαξ/34' Κρούζε, 36' Έγκεσταϊν, 75' Κλάασεν)

Βόλφσμπουργκ - Φράιμπουργκ 1-3 (61' Μεχμεντί/7' Σαλάι, 21' Πέτερσεν, 50' Φραντζ)

Νυρεμβέργη - Ανόβερο 2-0 (76' Αντόν αυτ. 77' Κνολ)

Σάλκε - Μπάγερν Μονάχου 19:30