ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Τριάρα με Πασιένσια η Άιντραχτ

Frankfurt's Goncalo Paciencia reacts to the referee during the German Bundesliga soccer match between FC Augsburg and Eintracht Frankfurt in Augsburg, Saturday, Sept. 14, 2019. (Matthias Balk/dpa via AP) AP

Η Άιντραχτ συνέτριψε με 3-0 στη Φρανκφούρτη τη Λεβερκούζεν χάρη σε δυο γκολ του πρώην φορ του Ολυμπιακού, Γκονσάλο Πασιένσια κι ένα του Μπας Ντοστ και την έπιασε στη βαθμολογία. Στον πάγκο των ασπιρίνων έμεινε ο Παναγιώτης Ρέτσος.

Πασιένσια σημαίνει ηρεμία στην πορτογαλική γλώσσα. Κι ο Πορτογάλος πρώην φορ του Ολυμπιακού με αυτό το επώνυμο έδωσε στην Άιντραχτ την ηρεμία που επιθυμούσε.

Ο Γκονσάλο Πασιένσια με δυο γκολ οδήγησε την ομάδα της Φρανκφούρτης στην εντός έδρας νίκη (3-0) επί της Λεβερκούζεν. Άνοιξε το σκορ στην Κόμερτσμπανκ Αρένα μόλις τέσσερα λεπτά μετά από την έναρξη του ματς και στο 17ο με εκτέλεση πέναλτι διεύρυνε το προβάδισμα.

Το τελικό σκορ (3-0) διαμόρφωσε ο Μπας Ντοστ στο 80ό λεπτό για τους αετούς. Έτσι έπιασαν τις ασπιρίνες στους 14 βαθμούς. Στον πάγκο έμεινε για ένα ακόμη ματς ο Παναγιώτης Ρέτσος.