ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Το τρένο της Λειψίας πέρασε κι από το Ντίσελντορφ

Leipzig's Timo Werner celebrates after scoring a penalty during the German Bundesliga soccer match between Fortuna Duesseldorf and RB Leipzig in Duesseldorf, Germany, Saturday, Dec. 14, 2019. (AP Photo/Martin Meissner) AP

Η Λειψία πέρασε κι από το Ντίσελντορφ, νίκησε 3-0 εκτός έδρας τη Φορτούνα, έφθασε τις έξι σερί νίκες και βρίσκεται για το Σάββατο τουλάχιστον στην κορυφή της Bundesliga. (VIDEO)

Μετά τη Μάιντς, τη Χέρτα, την Κολωνία, την Πάντερμπορν, τη Χόφενχαϊμ, η Λειψία νίκησε και τη Φορτούνα. Οι ταύροι πέρασαν με τριάρα από το Ντίσελντορφ.

Έφθασαν τις έξι σερί νίκες στην Bundesliga και απολαμβάνουν για το Σάββατο τουλάχιστον τη μοναξιά της κορυφής. Η Γκλάντμπαχ θα ξαναπεράσει την ομάδα της Red Bull σε περίπτωση που νικήσει την Κυριακή το μεσημέρι (15/12, 16:30) εκτός έδρας τη Βόλφσμπουργκ.

Η Λειψία άνοιξε το σκορ μόλις δυο λεπτά μετά από την έναρξη του ματς με τον Σικ να τελειώνει ιδανικά την εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Λάιμερ από δεξιά. Ο Τίμο Βέρνερ με εκτέλεση πέναλτι στο 58ο λεπτό έκανε το 0-2, ενώ ο Μουκιέλε στο 75ο διαμόρφωσε το τελικό σκορ (0-3).

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 15ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 13 Δεκεμβρίου

Χόφενχαϊμ - Άουγκσμπουργκ 2-4 (14' Σκοβ, 80' Λοκαντία / 11' 51' πεν. Μαξ, 56' Γένσεν, 85' Ιάγκο)

Σάββατο 14 Δεκεμβρίου

Κολωνία - Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-0 (73' Κόρντομπα, 84' Μπόρναου)

Μάιντς - Ντόρτμουντ 0-4 (32' Ρόις, 66' Σάντσο, 69' Αζάρ, 84' Σουλτς)

Μπάγερν Μονάχου - Βέρντερ 6-1 (45 +4', 72' Λεβαντόβσκι, 45', 63', 78' Κοουτίνιο, 75' Μίλερ / 24' Ράσιτσα)

Χέρτα - Φράιμπουργκ 1-0 (53' Ντάριντα)

Πάντερμπορν - Ουνιόν Βερολίνου 1-1 (33' Πρέγκερ / 7' Ίνγκβαρτσεν)

Φορτούνα Ντίσελντορφ - Λειψία 0-3 (2' Σικ, 58' πεν. Βέρνερ, 75' Μουκιέλε)