ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Τεσσάρα η Χέρτα, ο Κράμαριτς έδωσε τη νίκη στη Χόφενχαϊμ με χατ-τρικ

Werder Josh Sargent, left and Maximilian Eggestein try to stop Herthas Matheus Cunha during a German Bundesliga soccer match between Werder Bremen and Hertha BSC Berlin in Bremen, Germany, Saturday, Sept.19, 2020. (Carmen Jaspersen/dpa via AP) AP

Η Χέρτα Βερολίνου επικράτησε με 4-1 στην έδρα της Βέρντερ Βρέμης στην πρώτη αγωνιστική της Bundesliga, ενώ η Χόφενχαϊμ χρειάστηκε τη βοήθεια του Κράμαριτς για να κερδίσει με 3-2 την Κολονία. Με το δεξί μπήκαν η Άουγκσμπουργκ και η Φράιμπουργκ.

Το βράδυ της Παρασκευής η Bundesliga άνοιξε αυλαία με την πρωταθλήτρια Μπάγερν στην Allianz Arena, όπου επικράτησε με το τρομερό 8-0 απέναντι στην Σάλκε. Το Σάββατο (19/9) η δράση για την πρώτη αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος συνεχίστηκε με πέντε απογευματινές αναμετρήσεις.

Δυνατά ξεκίνησε τις υποχρέωσεις της στην Bundesliga η Χέρτα Βερολίνου. Η ομάδα της πρωτεύουσας επικράτησε 4-1 εκτός έδρας της Βέρντερ Βρέμης, η οποία σώθηκε στα μπαράζ την περσινή χρονιά. Ο Πέκαρικ πέτυχε το 0-1 στο 42ο λεπτό, ενώ στο 45+2' ο Λουκεμπακιό διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του, με ασίστ του Νταρίντα. Ο Κούνια στο 62ο λεπτό έγραψε το 0-3, ενώ ο Σέλκε μείωσε προσωρινά για τους φιλοξενούμενους. Ο Κόρδοβα στο 90' σκόραρε το τέταρτο γκολ των φιλοξενούμενων.

Θετική ήταν η πρεμιέρα στο γερμανικό πρωτάθλημα και για την Χόφενχαϊμ. Η ομάδα του Σεμπάστιαν Χένες πήρε την εκτός έδρας νίκη με 3-2 απέναντι στην Κολονία. Μόλις στο 3ο λεπτό προηγήθηκε η Χόφενχαϊμ με γκολ του Κράμαριτς, ενώ στο 22' ήρθε η ισοφάριση από τον Τίλμαν. Πριν το ημίχρονο, ο Κράμαριτς χρίστηκε ξανά σκόρερ ευστοχώντας από τα έντεκα βήματα. Στο 86ο λεπτό ο Ντρέξλερ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, όμως ο Κράμαριτς στο 90+2' πέτυχε χατ-τρικ και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, σε μία φάση που "χάθηκε" η μπάλα.

Η Φράιμπουργκ πέρασε νικηφόρα από την έδρα της νεοφώτιστης Στουτγάρδης επικρατώντας με σκορ 3-2. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 8ο λεπτό με τον Πέτερσεν, έπειτα από ασίστ του Σάλαϊ, ο οποίος σκόραρε και το δεύτερο γκολ της ομάδας του. Το 0-3 διαμόρφωσε στο 47ο λεπτό ο Βιντσέντζο Γκρίφο, ενώ οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 71ο λεπτό με τον Σάσα Κάλαϊτζιτς. Στο 81ο λεπτό ο Βαμανγκιτούκα έκανε το 2-3, όμως δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τέλος.

Στο Βερολίνο, η Άουγκσμπουργκ πήρε το διπλό με 3-1 απέναντι στην Ουνιόν. Ο Ρούμπεν Βάγκας πέτυχε το 0-1 στο 40ο λεπτό με ασίστ του Φράμπεργκερ, ενώ στο 75' ο Μάριους Μπίλτερ έγραψε το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν ωστόσο να φύγουν με το τρίποντο χάρη σε γκολ του Γκρέγκοριτς στο 82' και του Χαν στο 89'.

Ισόπαλη έληξε η αναμέτρηση στην Commerzbank Arena ανάμεσα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης και την Αρμίνια Μπίλεφελντ. Οι νεοφώτιστοι σκόραραν για πρώτη φορά στην Bundesliga έπειτα απο 11 χρόνια με τον Σουκού να βρίσκει δίχτυα με πλασέ. Οι αετοί ισοφάρισαν στο 62ο λεπτό με τον Αντρέ Σίλβα, έπειτα από ασιστ του Μπας Ντοστ.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 1ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 18 Σεπτεμβρίου

Μπάγερν - Σάλκε 8-0 (4' 47' 59' Γκνάμπρι, 19' Γκορέτσκα, 31' πεν. Λεβαντόβσκι, 69' Μίλερ, 71' Σανέ, 81' Μουσιάλα)

Σάββατο 19 Σεπτεμβρίου

Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Αρμίνια Μπίλεφελντ 1-1 (51' Σούκου / 62' Αντρέ Σίλβα)

Κολονία - Χόφενχαϊμ 2-3 (3', 45+3', 90+2' Κράμαριτς / 22' Άντερσον, 86' Ντρέξλερ)

Ουνιόν Βερολίνου - Άουγκσμπουργκ 1-3 (75' Μπίτλερ / 40' Βάργκας, 82' Γκρέγκοριτς, 89' Χαν)

Στουτγκάρδη - Φράιμπουργκ 2-3 (71' Κάλαϊτζιτς, 81' Βαμανγκιτούκα / 8' Πέτερσεν, 26' Σάλαϊ, 47' Γκρίφο)

Βέρντερ Βρέμης - Χέρτα 1-4 (69' Σέλκε / 42' Πέκαρικ, 45+2' Λουκεμπακιό, 62' Κούνια, 90' Κόρδοβα)

Ντόρτμουντ - Γκλάντμπαχ (19:30)