ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Bundesliga: Λύτρωση στο 87' για τη Λειψία, πέρασε η Σάλκε από τη Στουτγκάρδη

Leipzig's scorer Lukas Klostermann, right, and his teammates celebrate the opening goal during the German Bundesliga soccer match between RB Leipzig and SV Werder Bremen in Leipzig, Germany, Saturday, Dec. 22, 2018. (Jan Woitas/dpa via AP) AP

Ο Μπρούμα λύτρωσε στο 87' τη Λειψία, η οποία νίκησε 3-2 τη Βέρντερ. Διπλό (0-1) στις καθυστερήσεις για τη Φορτούνα στο Ανόβερο. Πέρασε η Σάλκε από τη Στουτγκάρδη. Εύκολα η Λεβερκούζεν τη Χέρτα.

Συναρπαστικά ήταν τα ματς του Σαββάτου (22/12) της Bundesliga στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής μέχρι και τα τελευταία λεπτά. Η Λειψία προηγείτο από το 44' με 2-0 της Βέρντερ, αλλά η ομάδα από τη Βρέμη επέστρεψε και με τους Κρούζε και Σάρτζεντ ισοφάρισε σε 2-2.

Ο Μπρούμα στο 87' λύτρωσε τους γηπεδούχους κι έδωσε τη νίκη με 3-2. Η Φορτούνα πήρε μεγάλη νίκη στο Ανόβερο με το γκολ του Φινκ στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του δευτέρου ημιχρόνου, "ανέπνευσε" βαθμολογικά, αντίθετα "βύθισε" τους γηπεδούχους.

Διπλό έβγαλε και η Φράιμπουργκ στη Νυρεμβέργη με το γκολ του Γκίλντε στο 19'. Η Λεβερκούζεν "καθάρισε" από νωρίς το ματς (3-1) με τη Χέρτα, χάρη στα γκολ των Φόλαντ και Χάβερτς (2), το μόνο που κατάφεραν οι Βερολινέζοι ήταν μειώσουν προσωρινά με τον Τορουναριγκά. Μεγάλη νίκη για τη Σάλκε στη Στουτγκάρδη με 3-1 και τον Τάσο Δώνη να περνά στο 79ο λεπτό για τους γηπεδούχους.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 17ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 21/12

Ντόρτμουντ - Γκλάντμπαχ 2-1 (42' Σάντσο, 54' Ρόις)

Σάββατο 22/12

Ανόβερο - Φορτούνα 0-1 (90'+2' Φινκ)

Λειψία - Βέρντερ 3-2 (22' Κλόστερμαν, 44' Βέρνερ, 87' Μπρούμα / 67' Κρούζε, 77' Σάρτζεντ)

Λεβερκούζεν - Χέρτα 3-1 (6' Φόλαντ, 23', 49' Χάβερτς / 26' Τορουναριγκά)

Νυρεμβέργη - Φράιμπουργκ 0-1 (19' Γκίλντε)

Στουτγκάρδη - Σάλκε 1-3 (76' Γκονσάλες / 10' Σκρζίμπσκι, 70' Σανέ, 78' Κουτούτσου)

Άιντραχτ - Μπάγερν (19:30)