ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Η Λειψία κρατά τα "κλειδιά" της τετράδας

Leipzig's scorer Lukas Klostermann, right, and his teammates celebrate the opening goal during the German Bundesliga soccer match between RB Leipzig and SV Werder Bremen in Leipzig, Germany, Saturday, Dec. 22, 2018. (Jan Woitas/dpa via AP) AP

Η Λειψία πέρασε από τη Στουτγκάρδη (1-3) και συνεχίζει σταθερά στην τέταρτη θέση. Στο κυνήγι της και η Βόλφσμπουργκ, η οποία νίκησε εντός έδρας τη Μάιντς.

Η Λειψία άνοιξε το σκορ στη "Mercedes-Benz Arena" της Στουτγκάρδης έξι λεπτά μετά την έναρξη του ματς, αλλά οι Σουηβοί ισοφάρισαν με τον Τζούμπερ ύστερα από δέκα λεπτά (16') με εκτέλεση πέναλτι.

Η ομάδα της Red Bull απέφυγε την γκέλα. Ανέκτησε το προβάδισμα με τον Σάμπιτσερ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ της νίκης (1-3) με το δεύτερο γκολ του Πόουλσεν στο 74'. Έτσι παραμένει σταθερά στην τέταρτη θέση της Bundesliga, η οποία οδηγεί στους ομίλους του Champions League της επόμενης σεζόν.

Στο κυνήγι της Λειψίας συνεχίζει η Βόλφσμπουργκ, η οποία νίκησε εύκολα εντός έδρας με 3-0 τη Μάιντς. Σάλκε και Φράιμπουργκ ήλθαν ισόπαλες τόσο στο σκορ (0-0), όσο και στις αποβολές (με απευθείας κόκκινη ο Σερντάρ και με δεύτερη κίτρινη ο Γκίντερ).

Εύκολο απόγευμα και για τη Χόφενχαϊμ, η οποία συνέτριψε με 3-0 το Ανόβερο και παραμένει σταθερά κοντά στις θέσεις που οδηγούν στην έξοδο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της επόμενης σεζόν.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 22ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 15 Φεβρουαρίου

Άουγκσμπουργκ - Μπάγερν 2-3 (1' αυτ. Γκορέτσκα, 23' Γι Ντονγκ-Βον / 17', 45+3' Κομάν, 53' Αλάμπα)