ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Ανατροπή, νίκη και πρωτιά για την Μπάγερν

Ρόμπεν-Μίλερ-Μπάγερν

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι "αφυπνίστηκε", ο Άριεν Ρόμπεν ήταν δημιουργός και σκόρερ και η Μπάγερν έκανε το χρέος της στην έδρα της Μάιντς (3-1), πατώντας ξανά κορυφή.

Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι και Άριεν Ρόμπεν σκόραραν για πρώτη φορά μετά από τα τέλη Οκτωβρίου και οδήγησαν την Μπάγερν Μονάχου σε ανατροπή στο Μάιντς και νίκη 3-1 για τη 13η αγωνιστική της Bundesliga.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Τζον Κόρντομπα μόλις στο 4ο λεπτό, με τους νταμπλούχους να αποτυγχάνουν για όγδοο σερί παιχνίδι να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους. Ο Λεβαντόβσκι, όμως, απέδειξε ότι... σεληνιάζεται κάθε φορά που βλέπει τη Μάιντς απέναντί του και ισοφάρισε σε 1-1 στο 8', με τον Άριεν Ρόμπεν από δημιουργός να γίνεται σκόρερ στο 24', στην 150ή εμφάνισή του στη Bundesliga.

Ο Κάρλο Αντσελότι άφησε το 4-3-3 για το πιο ορθολογικό 4-2-3-1, χώρεσε τον Τόμας Μίλερ στην ενδεκάδα και αποκόμισε την αναγέννηση του Λεβαντόβσκι που σημείωσε δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις, για την πρώτη εκτός έδρας νίκη μετά από δύο ήττες, που τον φέρνει στην κορυφή ξανά, μαζί με τη Λειψία.

ΜΑΙΝΤΣ: Λεσλ, Ντονάτο, Μπαλογκούν, Μπελ, Χακ (62' Εζτουναλί), Μπροσίνσκι, Φρέι (72' Λάτσα), Ραμάλιο (81' Ντε Μπλάσις), Μαλί, Ονίσιγουο, Κόρντομπα

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Κίμιχ (77' Βιδάλ), Μαρτίνεθ, Χούμελς, Αλάμπα, Λαμ, Τιάγκο, Ρόμπεν, Μίλερ (87' Σάντσες), Ριμπερί (66' Κόστα), Λεβαντόβσκι

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μάιντς - Μπάγερν 1-3 (4' Κόρντομπα / 8', 90+1' Λεβαντόβσκι, 21' Ρόμπεν)

Ντάρμστατ - Αμβούργο (16:30)

Άουγκσμπουργκ - Άιντραχτ Φρανκφούρτης (18:30)