ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Ανατροπή με Μίλερ η Μπάγερν

Η Ντάρμστατ ήταν μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο, αλλά η Μπάγερν έμεινε αήττητη στο Μόναχο, καθώς έκανε ανατροπή με Τόμας Μίλερ (με γκολάρα το 2-1) και νίκησε με 3-1. Βαθμό στο Βερολίνο η Βόλφσμπουργκ (videos)

Η Μπάγερν δυσκολεύτηκε στο Μόναχο, κινδύνεψε με την πρώτη της εντός έδρας ήττα, αλλά τελικά νίκησε με 3-1 τη Ντάρμστατ.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Βάγκνερ στο 26', το 0-1 έμεινε στο πρώτο ημίχρονο, όπου ίσως έπρεπε να έχει ολοκληρωθεί με τον Ραφίνια να έχει αποβληθεί για τους γηπεδούχους (αγκωνιά).

Ο Τόμας Μίλερ στο 49' απάντησε και στο 71' ολοκλήρωσε την ανατροπή με εξαιρετικό γκολ (γυριστό σουτ στην κίνησε μετά από κοντρόλ με το στήθος... κάτι σαν "ψαλιδάκι"), φτάνοντας τα 17 στο πρωτάθλημα, ενώ ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι διαμόρφωσε στο 84' το τελικό 3-1, με το 22ο τέρμα του.

Χέρτα και Βόλφσμπουργκ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο Βερολίνο, ενώ η Γκλάντμπαχ επικράτησε με 1-0 της Κολωνίας, η Χόφενχαϊμ με 3-2 της Μάιντς και η Ίνγκολστατ με 2-0 της Βέρντερ.

Οι συνθέσεις

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Ραφίνια, Κίμιχ, Ταστσί (53' Τζουάν Μπερνάτ), Αλάμπα, Βιδάλ, Τόμας Μίλερ, Ρόμπεν (81' Τσάμπι Αλόνσο), Κομάν (53' Ριμπερί), Ντόουγκλας Κόστα, Λεβαντόβσκι.

ΝΤΑΡΜΣΤΑΤ: Ματένια, Γκάρικς, Καλντιρόλα, Ράικοβιτς, Τζούνιορ Ντίας, Γιούνγκβιρτ, Χόλαντ (87' Γκόρκα), Σίριγκου (73' Ζάιλερ), Κέμπε, Βράντσιτς (61' Ρόζενταλ), Βάγκνερ.

ΧΕΡΤΑ: Γιάρτσεϊν, Βάιζερ, Λάνγκαμπ (36' Σταρκ), Μπρουκς, Πλάτενχαρτ, Σκιέλμπρεντ, Λούστενμπεργκερ, Χαραγκούτσι, Καλού, Νταρίντα (62' Μπάουμγιοχαν), Ιμπίσεβιτς.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστιλς, Βιεϊρίνια, Νάλντο, Ντάντε, Ρικάρντο Ροντρίγκεθ, Τρες, Λουίζ Γκουστάβο, Ντράξλερ, Σέφερ, Άρνολντ (91' Κνόχε), Κρούζε.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Φρανκφούρτη - Αμβούργο 0-0

Σάββατο

Μπάγερν - Ντάρμστατ 3-1 (49' και 71' Τόμας Μίλερ, 84' Λεβαντόβσκι / 26' Βάγκνερ)

Γκλάντμπαχ - Κολωνία 1-0 (9' Νταχούντ)

Χέρτα - Βόλφσμπουργκ 1-1 (60' Καλού / 53' Σέφερ)

Χόφενχαϊμ - Μάιντς 3-2 (13' Αμίρι, 68' και 76' Ουτ / 11' Χον Κόρδοβα, 78' Σαμπέριο)

Ίνγκολστατ - Βέρντερ 2-0 (12' Χούμπνερ, 90' πέν. Χίντερσερ)

18. Ανόβερο 14

*στο Champions League οι 4 πρώτοι (προκριματικά ο 4ος)

**στο Europa League ο 5ος και ο 6ος (και ένας από DFB-Pokal)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι, μπαράζ ο 16ος με τον 3ο της Β' κατηγορίας

***στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι η διαφορά τερμάτων (μετά επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς)