ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Ανατροπή η Ντόρτμουντ, απτόητη η Λειψία

Η Γκλάντμπαχ προηγήθηκε στην Βεστφαλία, αλλά η Ντόρτμουντ νίκησε 4-1, μεγάλη ανατροπή και η Χέρτα στο Βόλφσμπουργκ, ενώ η Λειψία παραμένει 1η, καθώς νίκησε και τη Σάλκε (videos)

Με πρωταγωνιστές τους Πιέρ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ και Μάρκο Ρόις, η Ντόρτμουντ νίκησε 4-1 την Γκλάντμπαχ, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό με τέρμα του Ραφαέλ.

Ένα λεπτό αργότερα ο Γκαμπονέζος ισοφάρισε (7') και στο 15' Πίστσεκ ολοκλήρωσε την ανατροπή, το 3-1 έκανε ο Ουσμάν Ντεμπελέ στο 64' και το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο 68' ο Ομπαμεγιάνγκ με το 2ο τέρμα του στο ματς και 15ο στο πρωτάθλημα (σε 13 αγωνιστικές), ενώ ο Μάρκο Ρόις είχε τρεις ασίστς.

Σπουδαία ανατροπή έκανε και η Χέρτα, η οποία διατηρήθηκε μόνη στην 3η θέση, νικώντας 3-2 στο Βόλφσμπουργκ με πέναλτι του Σαλομόν Καλού στο 91'.

Η Χόφενχαϊμ διατηρήθηκε 4η, καθώς επικράτησε 4-0 της Κολωνίας, η Βέρντερ νίκησε 2-1 την Ίνγκολστατ, ενώ η Λεβερκούζεν έμεινε στο 1-1 με την Φράιμπουργκ, με τον Χαβιέρ Ερνάντες ("Τσιτσαρίτο") να χάνει πέναλτι στο 88'.

Στην βραδινή αναμέτρηση του Σαββάτου, η Λειψία νίκησε 2-1 τη Σάλκε, έτσι διατηρήθηκε μόνη στην κορυφή, με +3 από τη Μπάγερν.

Τα γκολ της Λειψίας ήρθαν με πέναλτι του Βέρνερ στο 2ο λεπτό του 1ου ημιχρόνου και με αυτογκόλ του Κολάσινατς στο 2ο λεπτό του 2ου ημιχρόνου, ενώ ο Κολάσινατς ήταν αυτός που είχε ισοφαρίσει.

Αυτή ήταν η 8η νίκη της ομάδας της Ανατολικής Γερμανίας, ενώ η Σάλκε προερχόταν από 3 σερί νίκες και ήταν αήττητη τις 7 τελευταίες αγωνιστικές.

Οι συνθέσεις

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάσι, Σμιτς (23' Κάιζερ), Ίλσανκερ, Όρμπαν, Χάλστενμπεργκ, Κεϊτά, Ντέμε, Ζάμπιτσερ, Φόρσμπεργκ (91' Ράνι Κεντίρα), Γιουσούφ Πόουλσεν, Βέρνερ (83' Μπερκ).

ΣΑΛΚΕ (5-3-2): Φέρμαν, Σεπφ (86' Ζούνιορ Καϊσάρα), Χέβεντες, Νάλντο, Νάστασιτς, Κολάσινατς, Γκάις (86' Ρέεζε), Γκορέτσκα, Μπενταλέμπ (81' Κονοπλιάνκα), Μαξ Μάιερ, Τσουπό-Μοτίνγκ.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ (5-4-1): Βάιντενφελερ, Πίστσεκ, Γκίντερ, Παπασταθόπουλος, Μπάρτρα, Σμέλτσερ, Νουρί Σαχίν (36' Βάιγκλ), Γκονσάλο Κάστρο, Ουσμάν Ντεμπελέ (89' Εμρέ Μορ), Ρόις (78' Πούλισιτς), Ομπαμεγιάνγκ.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ (5-4-1): Ζόμερ, Κορμπ, Ελβέντι, Κρίστενσεν, Στρομπλ, Βεντ, Κράμερ, Νταχούντ (73' Βέστεργκααρντ), Τοργκάν Αζάρ (78' Φάμπιαν Τζόνσον), Ραφαέλ (82' Χαν), Στιντλ.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Χένριχς (46' Ντάνι ντα Κόστα), Γέντβα, Ντράγκοβιτς, Ουεντέλ, Αράνγκις, Καμπλ, Χάβερτς (56' Ποχγιάνπαλο), Τσαλχάνογλου, Μπραντ (91' Κίσλινγκ), Χαβιέρ Ερνάντες.

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Σβόλοβ, Κέμπλερ (72' Ιγνκόβσκι), Γκούλντε, Σεγιουντσιού, Γκίντερ, Σούστερ (86' Μπουλούτ), Φραντς, Στρέντσελ, Γκρίφο, Χάμπερερ (80' Πέτερσεν), Νίντερλεχνερ.

*χαμένο πέναλτι 88' Χαβιέρ Ερνάντες

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ (3-5-2): Μπενάλιο, Κνόχε, Μπρούμα, Ρικάρντο Ροντίγκεθ, Γκιλαβονγκί (61' Λουίζ Γκουστάβο), Καλιτζούρι, Γκέρχαρτ, Ζέγκουιν, Άρνολντ, Μπόρχα Μαγιοράλ (78' Ντράξλερ), Μάριο Γκόμεθ.

ΧΕΡΤΑ: Γιάρστεϊν, Πεκάρικ, Λάνγκαμπ, Μπρουκς, Πλάτεχαρτ, Σταρκ (80' Αλάν), Λούστενμπεργκερ, Στόκερ (59' Νταρίντα), Χαραγκούτσι (59' Έσβαϊν), Καλού, Σίμπερ.

*κόκκινη 87' Ζέγκουιν

ΒΕΡΝΤΕΡ: Ντρόμπνι, Μπάουερ, Σανέ, Μόισαντερ, Σαντιάγο Γκαρσία, Μπάργκφρεντε, Γιουνούζοβιτς, Μπάρτελς, Νιαμπρί (86' Βέλκοβιτς), Κρούζε (74' Χάιροβιτς) (89' Γκέμπρε Σελάσιε), Πισάρο.

ΙΝΓΚΟΛΣΤΑΤ: Χάνσεν, Αντερτζόναϊ, Ματίπ, Τισεράν, Σούτνερ, Ρόζερ, Κοέν (85' Κίτελ), Γκρος (82' Χίντερσερ), Λέκι, Γιουνγκ (46' Λεσκάνο), Χάρτμαν.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ (3-4-3): Μπάουμαν, Σέλε, Φογκτ, Χούμπνερ, Πολάνσκι (60' Ατίκ), Ρούντι, Καντεράμπεκ, Τόλτζαν, Κράμαριτς (60' Ουτ), Αμίρι, Βάγκνερ (81' Οχς).

ΚΟΛΩΝΙΑ: Κέσλερ, Σέρενσεν, Μάβραϊ, Χάιντς, Ράους, Εζτζάν (62' Γκιρασί), Χέκτορ, Ρίσε (24' Χάρτελ), Τσόλερ (62' Ρούντνεβς), Οσάκο, Μοντέστ.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μάιντς - Μπάγερν 1-3 (4' Κόρντομπα / 8' και 91' Λεβαντόβσκι, 21' Ρόμπεν)

Σάββατο

Ντόρτμουντ - Γκλάντμπαχ 4-1 (7' και 68' Ομπαμεγιάνγκ, 15' Πίστσεκ, 64' Ντεμπελέ / 6' Ραφαέλ)

Λεβερκούζεν - Φράιμπουργκ 1-1 (60' Τσαλχάνογλου / 30' Χάμπερερ)

Βόλφσμπουργκ - Χέρτα 2-3 (12' Μαγιοράλ, 18' Ζέγκουιν / 16' Πλάτενχαρτ, 69' Έσβαϊν, 91' πέν. Καλού)

Βέρντερ - Ίνγκολστατ 2-1 (24' Κρούζε, 76' Μπάρτελς / 58' Σούτνερ)

Χόφενχαϊμ - Κολωνία 4-0 (8' και 67' Βάγκνερ, 39' Τόλτζαν, 89' Ουτ)

Λειψία - Σάλκε 2-1 (2' πέν. Βέρνερ, 47' Κολάσινατς / 31' Κολάσινατς)

Κυριακή

Ντάρμστατ - Αμβούργο (16:30)

Άουγκσμπουργκ - Άιντραχτ Φρανκφούρτης (18:30)