ΓΑΛΛΙΑ

Θρίαμβος της Μονπελιέ στο "Gerland"

Στην αυλαία της 15ης αγωνιστικής στην Ligue 1, η Μονπελιέ θριάμβευσε εκτός έδρας με σκορ 4-2 της Λιόν, με τους γηπεδούχους να απογοητεύουν σε ένα ακόμη παιχνίδι.

Η Λιόν υποδέχθηκε την Μονπελιέ στο "Stade de Gerland", για την 15η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι προέρχονταν από το σοκ της εντός έδρας ήττας λίγες μέρες πριν από την Γάνδη (5η αγωνιστική των ομίλων του Champions League), ενώ οι φιλοξενούμενοι έψαχναν μια νίκη ψυχολογίας αλλά και βαθμολογική προκειμένου να ξεκολλήσουν από τα χαμηλά πατώματα του πίνακα.

Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται, λέει η παροιμία, και η Μονπελιέ πήρε γρήγορα αέρα δύο τερμάτων, όταν στο 8' ο Γκοναλόν με αυτογκόλ άνοιξε το σκορ και τρία λεπτά αργότερα ο Νινγκά σημείωσε το 0-2!

Απόλυτος αιφνιδιασμός για τους γηπεδούχους, που στο 14' μείωσαν με τον Λακαζέτ και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο μέρος με το σκορ στο 1-2.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Νινγκά σκόραρε ξανά για το 1-3 στο 48', πριν ο Καμαρά σημειώσει το 1-4 στο 80'! Το μόνο που κατάφερε η Λιόν ήταν να μειώσει με τον Γκεζάλ στο 84ο λεπτό για το τελικό 1-4.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΛΙΟΝ: Λόπες, Ραφαέλ, Γκοναλόν, Μπίσεβατς, Μορέλ, Τολίσο, Φέρι, Ναρντέρ, Βαλμπουενά, Μποβί, Λακαζέτ.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ: Πιονιέρ, Ντεπλάν, Ίλτον, Κονγκρέ, Μαρτίν, Ρεμί, Νταμπό, Ρουσιλόν, Μπουντεμπούζ, Νινγκά.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής

Παρασκευή

Λιόν - Μονπελιέ 2-4 (14' Λακαζέτ, 84' Γκεζάλ / 8' αυτ. Γκοναλόν, 11' και 48' Νινγκά, 80' Καμαρά)