ΓΑΛΛΙΑ

Συντριβή της Λιόν στη Νίκαια

Η Νις ήταν φανερώς ανώτερη και νίκησε με 3-0 τη Λιόν στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής της Ligue 1. (VIDEO)

Στην "Allianz Riviera" της Νίκαιας, η Λιόν συνετρίβη από την τοπική Νις, γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα με 3-0. Ο Ζερμαίν άνοιξε το σκορ για τους "νισουά", ο Γιανγκά-Εμπιουά έκανε τα πράγματα χειρότερα για την ομάδα του με το αυτογκόλ στο 48' κι ο Κοζιελό ολοκλήρωσε την εξαιρετική προσπάθεια και σφράγισε τη νίκη της Νις, η οποία έφθασε στον ένα βαθμό από την αποψινή αντίπαλό της.

Με τη "Μασαλιώτιδα" να "παίζει" πριν την έναρξη της αναμέτρησης στην "Allianz Riviera" της Νίκαιας, η τοπική Νις άνοιξε το σκορ στο 20ό λεπτό με τον Βαλέρ Ζερμέν ο οποίος παρέλαβε την εξαιρετική πάσα του Σερί και νίκησε στο τετ-α-τετ τον Λόπες.

Η Λιόν πίεζε για να φθάσει στην ισοφάριση πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, αλλά ήταν προφανές ότι δεν ήταν σε καλή ημέρα και δεν τα κατάφερε. Αντ' αυτού βρέθηκε τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου με δύο γκολ πίσω.

Ο Πιέ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά κι ο Μαπού Γιανγκά-Εμπιουά στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα σε κόρνερ την έστειλε στα δίχτυα της εστίας του εξουδετερωμένου γκολκίπερ της ομάδας του.

Όμως η απογοητευτική νύχτα της Λιόν στη Νίκαια, έμελλε να ολοκληρωθεί από το γκολ του Βενσάν Κοζιελό στο 71ο λεπτό. Γκολ εξαιρετικό τόσο για την υποδειγματική συνεργασία κι επιθετική ανάπτυξη της Νις, όσο και την εκτέλεση του σκόρερ.

ΝΙΣ: Ασέν, Ζενεβουά, Μπαΐς, Λε Μαρσάν, Πιέ, Κοζιελό (85' Ραχεριχαριμανανά), Μεντί, Σερί, Χουλτ (80' Αλεξάντρ Μεντί) , Μπεν Αρφά, Ζερμέν (81' Κορεϊά)

ΛΙΟΝ: Άντονι Λόπες, Ραφαέλ, Γκοναλόν, Γιανγκά-Εμπιουά, Μορέλ, Φερί, Τολισό, Νταρντέρ (64' Ντελ Καστιγιό), Βαλμπουενά (78' Μαλμπράνκ), Λακαζέτ, Μποβού (64' Κορνέ)