ΓΑΛΛΙΑ

Συνεχίζει την αντεπίθεση η Μαρσέιγ

Μετά το θρίαμβο με την Παρί (3-0) η Μαρσέιγ πήρε άλλη μια νίκη, αυτή τη φορά στην έδρα της Καέν (2-1). Πρωταγωνιστές τα αδέρφια Αγιού.

Η ανοδική πορεία της Μαρσέιγ στο πρωτάθλημα συνεχίστηκε την Παρασκευή, με την εκτός έδρας νίκη της ομάδας του Ντεσάμπ κόντρα στην Καέν.

Οι Μασσαλοί που προέρχονταν από τη μεγάλη νίκη (3-0) κόντρα στη μισητή αντίπαλο Παρί Σεν Ζερμέν, συνέχισαν τις επιτυχίες τους, με μπροστάρηδες τους αδερφούς Αγιού.

Όλα ξεκίνησαν ιδανικά για την ομάδα του Λιμανιού, αφού στο 21ο λεπτό ο Αντρέ Αγιού άνοιξε το σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν άμεσα (στο 23') με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Φρο και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-1.

Στην επανάληψη, ήταν σειρά για τον Τζόρνταν Αγιού να σκοράρει (52') και να δώσει πάλι προβάδισμα στην Μαρσέιγ. Ένα προβάδισμα που παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα και έδωσε το τρίποντο στο συγκρότημα του Ντιντιέ Ντεσάμπ.

Μ' αυτή τη νίκη, οι Μασσαλοί ανέβηκαν στην 7η θέση και απέχουν 9 βαθμούς από την κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας βέβαια ένα παιχνίδι παραπάνω.