ΓΑΛΛΙΑ

Στη Ρεν το Κύπελλο Γαλλίας, 6-5 στα πέναλτι την Παρί

Team of Rennes celebrate with trophy after winning the French Cup soccer final between Rennes and Paris Saint Germain at the Stade de France stadium in Saint-Denis, outside Paris, France, Saturday, April 27, 2019. (AP Photo/Thibault Camus) AP

Η Παρί Σεν-Ζερμέν προηγήθηκε με 2-0, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση και τελικά έχασε μετά από τέσσερα χρόνια το Κύπελλο Γαλλίας στα πέναλτι (6-5) από τη Ρεν! Αποβλήθηκε για εγκληματικό τάκλιν ο Εμπαπέ.

Απίθανη εξέλιξη είχε ο τελικός του Κυπέλλου Γαλλίας. Η Παρί μένει χωρίς το τρόπαιο μετά από τέσσερις διαδοχικές κατακτήσεις. Έχασε στα πέναλτι από τη Ρεν, η οποία πανηγυρίζει τον τρίτο της τίτλο Coupe de France.

Η Παρί άνοιξε το σκορ στο "Σταντ ντε Φρανς" μόλις 13 λεπτά μετά από την έναρξη του ματς. Ο Νεϊμαρ εκτέλεσε το κόρνερ από αριστερά προς τα έξω κι ο συμπατριώτης του με εξαιρετικό σουτ με το δεξί, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κούμπεκ.

Ύστερα από οκτώ λεπτά (21'), η πρωταθλήτρια Γαλλίας κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά της στον τελικό. Ο Ντι Μαρία έβγαλε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Νέι, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον γκολκίπερ της Ρεν και τον "κρέμασε" με εξαιρετική λόμπα.

Οι ρουζ ε νουάρ, ωστόσο, δεν είχαν παραιτηθεί από τη διεκδίκηση του τροπαίου. Αν κι ένας παίκτης της Παρί, τους έβαλε ξανά στο κόλπο.

Στο 40ό λεπτό ο Τραορέ επιχείρησε σέντρα από δεξιά, ο Κιμπεμπέ έβαλε το πόδι του, η μπάλα άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας που υπερασπίστηκε ο Αρεολά.

Στο 66' ήλθε η ισοφάριση. Ο Γκρενιέ εκτέλεσε με το δεξί ένα κόρνερ από την αριστερή πλευρά, ο Μεσέ "τρύπωσε" στην άμυνα της Παρί κι από κοντά με κεφαλιά έκανε το 2-2!

Καθώς οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν στο εναπομείναν διάστημα της κανονικής διάρκειας, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ούτε εκεί, όμως, κατάφεραν να βρουν δίχτυα και το τρόπαιο κρίθηκε στα πέναλτι! Στη διαδικασία αυτή δεν συμμετείχε ο Κιλιάν Εμπαπέ, ο οποίος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα στο 118ο λεπτό κι αποβλήθηκε για "εγκληματικό" μαρκάρισμα στον Ντα Σίλβα.

Στα πέναλτι όλοι ήταν εύστοχοι. Νιάνγκ, Μπεν Αρφά, Γκρενιέ, Λεά και Μπενσεμπαϊνί για τη Ρεν, Καβάνι, Ντάνι Άλβες, Παρέδες, Μπερνάτ και Νεϊμάρ κατά σειρά για την Παρί.

Ο Σαρ έκανε το 6-5, αλλά ο Ενκουνκού δεν κατάφερε να νικήσει τον Κούμπεκ και το τρόπαιο πήγε στη Ρεν, το πρώτο της μετά από 48 χρόνια!

ΡΕΝ: Κούμπεκ, Τραορέ, Ντα Σίλβα, Μεσέ, Μπενσεμπαϊνί, Αντρέ, Γκρενιέ, Σαρ, Μπουριζό (106' Λεά), Μπεν Αρφά, Νιάνγκ.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ-ΖΕΡΜΕΝ: Αρεολά, Νταγκμπά (106' Ντιαμπί-120+1' Ενκουνκού), Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μπερνάτ, Ντάνι Άλβες, Βεράτι, Ντράξλερ (91' Καβάνι), Ντι Μαρία (75' Παρέδες), Εμπαπέ, Νεϊμάρ.