ΓΑΛΛΙΑ

Σούπερ ανατροπή-νίκη για Μονακό!

Η Μονακό βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, αλλά κατάφερε με τα γκολ των Κοεντράο, Λεμάρ και Φαμπίνιο -το τελευταίο με πέναλτι στο 95' - στο δεύτερο ημίχρονο, να νικήσει με 3-2 τη Μονπελιέ. (VIDEOS)

"Λύτρωση" στις καθυστερήσεις για τη Μονακό. Η Μονπελιέ απέκτησε σαφές προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο και προηγείτο με 2-0 χάρη στο γκολ του Κονγκρέ και το αυτογκόλ του Καρίγιο.

Οι Μονεγάσκοι βρήκαν, όμως, τα ψυχικά αποθέματα στο δεύτερο ημίχρονο και μείωσαν αρχικά με τον Κοεντράο, ενώ ισοφάρισαν εν συνεχεία με τον Λεμάρ. Επιφύλασσαν, ωστόσο, το καλύτερο για το τέλος. Ο Κοεντράο ανετράπη από τον Λιγκαλί, ο Φαμπίνιο ευστόχησε στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και η ομάδα του Λεονάρντο Ζαρντίμ πανηγύρισε μία σούπερ εκτός έδρας νίκη (2-3) με ανατροπή.

Μπορεί η Μονακό να μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο του "Λα Μοσόν" και να απείλησε αρχικά με τον Ντιράρ, αλλά η γηπεδούχος Μονπελιέ ήταν αυτή που είχε τις ευκαιρίες.

Ο,τι δεν κατάφερε ο Μπεριγκόντ, σε δύο ευκαιρίες, το κατάφερε ο Κονγκρέ που στο 26ο λεπτό άνοιξε το σκορ.

Η Μονπελιέ προσπάθησε να διευρύνει το προβάδισμα και το πέτυχε χάρη σ' ένα Μονεγάσκο. Ο Γκούιντο Καρίγιο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του, στο 45ο λεπτό.

Όμως στον πλανήτη Μονακό, υπήρχε ζωή ακόμη. Ο Λεονάρντο Ζαρντίμ είδε το συμπατριώτη του, Φάμπιο Κοεντράο, να μειώνει στο 56ο λεπτό και τον Τομάς Λεμάρ να ισοφαρίζει στο 65ο.

Κι ενώ όλα έδειχναν ισοπαλία ήρθε η φάση του 93ου λεπτού. Ο σκόρερ του πρώτου γκολ των Μονεγάσκων ανετράπη από τον Λιγκαλί, ο Φαμπίνιο εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με τη νίκη (2-3) από το "Λα Μοσόν". Ουσιαστικά επέστρεψαν στις νίκες μετά από την εντός έδρας ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής, από τη Λοριάν.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ: Λιγκαλί, Ντεπλάν (68' Μπενσεμπαϊνί), Ίλτον, Κονγκρέ, Ρουσιγιόν, Νταμπό, Μπουντεμπούζ, Μαρτέν (82' Ντέσα), Ρεμί, Μπεριγκόντ (75' Σουλεϊμάν Καμαρά), Γιαταμπαρέ

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Τουρέ, Ράτζι, Ρικάρντο Καρβάλιο, Κοεντράο, Φαμπίνιο, Πάσαλιτς, Ντιράρ, Λεμάρ (89' Ανταμά Τραορέ), Καβαλέιρο (46' Μπερνάρντο Σίλβα), Καρίγιο (58' Ελ Σαραουί)

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Τρίτη

Ανζέρ - Ρεμς 0-0

Παρί Σεν-Ζερμέν - Γκινγκάμπ 3-0 (18' Παστόρε, 76' Ντι Μαρία, 83' Ιμπραχίμοβιτς)

Τετάρτη

Τρουά - Σεντ-Ετιέν 0-1 (13' αυτ. Αγιάς)

Λοριάν - Καέν 2-0 (13' Μουκαντζό, 36' Ουάρις)

Γκαζελέκ Αζαξιό - Ρεν 1-1 (45'+1 Λαρμπί / 90' Σιό)

Νις - Μπορντό 6-1 (33' Ζερμέν, 42' Λε Μπιάν, 52' αυτ. Παλουά, 68' και 75' Μπεν Αρφά, 84' Μεντί / 6' Πλάσιλ)

Λιόν - Μπαστιά 2-0 (18' Καλουλού, 88' Τολισό)

Τουλούζ - Μαρσέιγ 1-1 (67' Μπρέγθουεϊτ / 90' Μπατσουαγί)

Πέμπτη

Μονπελιέ - Μονακό 2-3 (26' Κονγκρέ, 45' αυτ. Καρίγιο / 57' Κοεντράο, 65' Λεμάρ. 95' πεν. Φαμπίνιο)