ΓΑΛΛΙΑ

Ρεν - Μονακό 2-1: Κορυφή στο 90+2'

Rennes' Eduardo Camavinga, right, celebrates with his teammate Brandon Soppy after scoring his side's second goal during the League One soccer match between Rennes and Montpellier, at the Roazhon Park stadium in Rennes, France, Saturday, Aug. 29, 2020. (AP Photo/David Vincent) AP

Η Ρεν έφτασε στην ανατροπή δύο γκολ στο 81' και το 90+2' - και τη νίκη (2-1) επί της Μονακό και με τρία τρίποντα στα πρώτα τέσσερα ματς της σεζόν σκαρφάλωσε στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος.

Χωρίς φρένα η Ρεν στην εκκίνηση της σεζόν. Οι ρουζ ε νουά μετά την εκτός έδρας ισοπαλία της πρεμιέρας κόντρα στη Λιλ, μετρούν τρεις διαδοχικές νίκες. Μετά τη Μονπελιέ, μετά τη Νιμ, οι παίκτες του Ζιλιάν Στεφάν ξεπέρασαν το εμπόδιο και της Μονακό.

Τι κι αν το ματς στο Ροαζόν Παρκ ξεκίνησε ιδανικά για τους Μονεγάσκους, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ με τον Ουισάμ Μπεν Γεντέ στο 28ο λεπτό. Τι κι αν το σκορ μέχρι το 80ό λεπτό παρέμενε ίδιο; Οι γηπεδούχοι έφτασαν σε μια τρομερή ανατροπή και την επικράτηση.

Ο Ενζονζί ισοφάρισε σε 1-1 στο 81ο λεπτό. Η αντεπίθεση και η ανατροπή ολοκληρώθηκαν από τον Τριφέρ, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή στη θέση του Μαουασά στο 41', και στο δεύτερο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (1-2).

ΡΕΝ: Σαλέν, Τραορέ, Ντα Σιλβά, Αγκέρ, Μαουασά (41' Τριφέρ), Καμαβινγκά (80' Ταΐτ), Ενζονζί, Μπουριζό (80' Μαρτέν), Ραπίνια (58' Ντελ Καστιγιό), Γκιρασί, Τεριέ.

ΜΟΝΑΚΟ: Λεκόμτ, Αγκιλάρ, Ντισασί, Μπαντιασίλ, Σιντιμπέ, Τσουαμενί (90+3' Γιόβετιτς), Φάμπρεγκας (72' Γκεμπέλ), Φοφανά, Ντιόπ (90+2' Μαριπάν), Μπεν Γεντέ (83' Ονιεκούρου), Φόλαντ (89' Μαρτίνς).