ΓΑΛΛΙΑ

Πέρασε από τη Νίκαια η Μπαστιά

Η Μπαστιά εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Μπαΐς κι επικράτησε στη Νίκαια με 2-0 της Νις, η οποία συνεχίζει και χάνει ολοένα και περισσότερο έδαφος στη μάχη για έξοδο στο Champions League. (VIDEO)

Καταστροφικός ήταν ο Φλεβάρης για τη Νις, με την ομάδα της Νίκαιας να μετρά μόνο μία νίκη (την εντός έδρας κόντρα στην Τουλούζ) κι εν συνεχεία δύο ήττες και δύο ισοπαλίες. Τελευταία χρονικά η εντός έδρας από την Μπαστιά.

Κομβική για την αναμέτρηση η αποβολή του Μπαΐς στο 58ο λεπτό με κόκκινη κάρτα (ανατρέποντας εκτός περιοχής τον έτοιμο να μπει σε αυτή Αγιτέ), η οποία άφησε τη Νις με αριθμητικό μειονέκτημα. Η Μπαστιά το εκμεταλλεύτηκε άμεσα καθώς άνοιξε το σκορ με τον Ντιαλό τρία λεπτά αργότερα με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ κι έκανε το 2-0 με τον Αγιτέ στο 63', μετά από παρατεταμένη σύγχυση στην άμυνα των γηπεδούχων με εξαιρετικό σουτ.

Συνεχίζει και χάνει έδαφος η Νις στη μάχη που κάνει για είσοδο στην πρώτη τριάδα κι έξοδο στο Champions League, της επόμενης περιόδου. Τρίτη διαδοχική νίκη για την Μπαστιά - μετά από αυτές κόντρα σε Τρουά και Ρεμς - η οποία απομακρύνεται αισθητά από την επικίνδυνη ζώνη και ανεβαίνει.

ΝΙΣ: Καρντινάλ, Ρικάρντο, Μπαΐς, Λε Μαρσάν, Πιέ, Μεντί, Κοζιελό (51' Σερί), Ουαλτέρ (66' Μααμανέ Τραορέ), Ζερμέν, Πλεά

ΜΠΑΣΤΙΑ: Λεκά, , Πεϊμπέρν, Σκιλασί, Μαράνζ (61' Ντανίκ), Μοδεστό (78' Αμπντουλαγιέ Κεϊτά), Καουζάκ, Ντιαλό (77' Φοφανά), Μοστεφά, Αγιτέ, Μπραντάο

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

Παρασκευή

Νις - Μπαστιά 0-2 (60' Ντιαλό, 64' Αγιτέ)

20. Τρουά 14

*στο Champions League οι 3 πρώτοι (προκριματικά ο 3ος)

**στο Europa League ο 4ος (ένας από Coupe de France, ένας από Coupe de la Ligue)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι η διαφορά τερμάτων (μετά επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς)