ΓΑΛΛΙΑ

Παρί Σεν Ζερμέν - Νιμ 3-0: Παριζιάνικο πάρτι με απόντα τον Νεϊμάρ

PSG's Angel Di Maria celebrates with his teammates after scoring his side's third goal during the French League One soccer match between Paris Saint Germain and Nimes at the Parc des Princes Stadium in Paris, Sunday, Aug. 11, 2019. (AP Photo/Francois Mori) AP PHOTO/FRANCOIS MORI

H Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε εύκολα 3-0 της Νιμ για την 1η αγωνιστική της Ligue 1, σε μία αναμέτρηση που επισκιάστηκε από τις έντονες αποδοκιμασίες για τον απόντα Νεϊμάρ.

Με το "δεξί" άρχισε τις υποχρεώσεις της στη Ligue 1 η Παρί Σεν Ζερμέν. Μία εβδομάδα μετά την κατάκτηση του Super Cup Γαλλίας, η ομάδα του Τόμας Τούχελ επικράτησε εύκολα 3-0 της Νιμ στο "Παρκ ντε Πρενς", σε μία αναμέτρηση που στιγματίστηκε από τις έντονες αποδοκιμασίες για τον απόντα Νεϊμάρ.

Οι πρωταθλητές Γαλλίας πήραν προβάδισμα στο 24ο λεπτό του αγώνα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Έντινσον Καβάνι. Οι Παριζιάνοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, έχαναν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη και τελικά έφτασαν στο 2-0 στο 56' με σουτ την κίνηση του Κιλιάν Εμπαπέ, ύστερα από γύρισμα του Χουάν Μπερνάτ. Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Άνχελ ντι Μαρία στο 69ο λεπτό.