ΓΑΛΛΙΑ

Μονπελιέ - Παρί 3-2: Νέα ήττα με ανατροπή

PSG's Juan Bernat leaves the pitch after seeing the red card during the French League One soccer match between OSC Lille and Paris Saint-Germain at Stade Pierre Mauroy in Lille, France, Sunday, April 14, 2019.(AP Photo/Christophe Ena) AP

Η Παρί Σεν-Ζερμέν προηγήθηκε δύο φορές στο Μοσόν, αλλά τελικά δέχθηκε ξανά ανατροπή και γνώρισε εκτός έδρας ήττα (3-2) από τη Μονπελιέ σε αναμέτρηση για την 34η αγωνιστική της Ligue 1.

Τι είχες Παρί Σεν-Ζερμέν,; Τι είχα πάντα... αν κι αυτή τη φορά δεν διακυβεύτηκε κάποιος τίτλος - όπως το Μεγάλο Σάββατο όταν προηγήθηκε με 2-0 επί της Ρεν, η οποία οδήγησε το ματς στην παράταση και πήρε το Coupe de France στα πέναλτι - ή πρόκριση, όπως πολλές φορές σε νοκ-άουτ του Champions League.

H ομάδα της γαλλικής πρωτεύουσας προηγήθηκε δύο φορές στο "Μοσόν" του Μονπελιέ, δέχθηκε όμως την ανατροπή κι εν τέλει την ήττα από την "πεγιάντ" (και η προηγούμενη ήττα στο πρωτάθλημα με ανατροπή είχε έλθει, καθώς είχε προηγηθεί στο Μποζουάρ, αλλά η Ναντ νίκησε 3-2).

Οι Παριζιάνοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Ογιονκό στο 12ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι "απάντησαν" με το ίδιο νόμισμα. Ισοφάρισαν σε 1-1 στο 21ο λεπτό με αυτογκόλ του Κιμπεμπέ.

Ο Άνχελ Ντι Μαρία έβαλε μπροστά τη φιλοξενούμενη ομάδα στο 62', αλλά ο Ντελόρ στο 80' ισοφάρισε σε 2-2 κι ο Καμαρά στο 85' έδωσε τη νίκη στη Μονπελιέ, η οποία έπιασε τη Μαρσέιγ στην πέμπτη θέση και θέλει να εξαντλήσει τις πιθανότητες εξόδου στην Ευρώπη.

Για την Παρί, αντίθετα, η ήττα εντελώς ανώδυνη ήταν βαθμολογικά καθώς έχει κατακτήσει τον τίτλο. Ψυχολογικά, ωστόσο, τα προβλήματα προστίθενται και βαραίνουν όλο και πιο πολύ τον Τόμας Τούχελ και τους παίκτες του.

ΜΟΝΠΕΛΙΕ: Λεκόμτ, Ματίας Σουάρες (73' Λασν), Μέντες, Ίλτον, Κονγκρέ, Ογιονγκό, Σκιρί, Λε Ταλέκ, Μογέ (83' Σαμπιά), Ντελόρ (83' Καμαρά), Λαμπόρντ.

ΠΣΖ: Μπουφόν, Νταγκμπά, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μπερνάτ, Ντάνι Άλβες, Παρέδες, Ντράξλερ, Νεϊμάρ, Σουπό-Μότιν (46' Κουρζαουά), Ντι Μαρία.