ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Παρί Σεν-Ζερμέν - Λιόν 5-0: "Πάρτι" ο Εμπαπέ με τέσσερα γκολ σε δεκατρία λεπτά

PSG's Kylian Mbappe celebrates with his teammate PSG's Neymar after scoring his side's fifth goal during the French League One soccer match between Paris-Saint-Germain and Lyon at the Parc des Princes stadium in Paris, France, Sunday, Oct. 7, 2018. (AP Photo/Michel Euler) AP

O απίστευτος Κιλιάν Εμπαπέ πέτυχε τέσσερα γκολ σε δεκατρία λεπτά (!), κέρδισε το πέναλτι με το οποίο άνοιξε το σκορ ο Νεϊμάρ και η Παρί Σεν-Ζερμέν συνέτριψε με 5-0 τη Λιόν. Πρώτοι σκόρερ της Ligue 1 ο Γάλλος με τον Βραζιλιάνο. (VIDEO)

Ούτε την τρέχουσα σεζόν έχει η Παρί Σεν-Ζερμέν αντίπαλο στην κούρσα για την κατάκτηση του τίτλου της Ligue 1. Η ομάδα της γαλλικής πρωτεύουσας μετά τα εννιά πρώτα ματς, ήδη βρίσκεται σε απόσταση οκτώ βαθμών από τη δεύτερη Λιλ.

Την Κυριακή (7/10) συνέτριψε με 5-0 τη Λιόν στο "Parc de Princes". Μπορεί ο Νεϊμάρ ν' άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Κιλιάν Εμπαπέ δεχόμενος την ανατροπή από τον Άντονι Λόπες, εννιά λεπτά μετά την έναρξη του ματς, αλλά πρωταγωνιστής ήταν άλλος.

Ο Κιλιάν Εμπαπέ, βεβαίως. Ο Γάλλος διεθνής επιθετικός πέτυχε τέσσερα γκολ σε δεκατρία λεπτά. Πρώτη φορά στο 61', δεύτερη στο 66', τρίτη στο 69', τέταρτη και τελευταία στο 74'.

Οι δύο ομάδες είχαν από μία αποβολή. Για τους πρωτευουσιάνους αποβλήθηκε ο Κιμπέμπ με απευθείας κόκκινη στο 32', η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με την αποβολή (με δεύτερη κίτρινη) του Τουσάρ.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ-ΖΕΡΜΕΝ: Μπουφόν, Μενιέ, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπέμπ, Μπερνάτ, Βεράτι (75' Ντράξλερ), Μαρκίνιος, Εμπαπέ, Νεϊμάρ, Ντι Μαρία (83' Ντιαμπί), Καβάνι (40' Κέρερ).

ΛΙΟΝ: Άντονι Λόπες, Ραφαέλ (41' Ντιμπουά), Ντεναγιέ, Μορέλ, Μεντί, Τουσάρ, Εντομπελέ, Αουάρ, Φεκίρ (7' Κορνέ - 78' Ντιόπ), Τραορέ, Ντεπάι.