ΓΑΛΛΙΑ

Νίκη ξανά χωρίς Μήτρογλου για Μαρσέιγ

Η Μαρσέιγ τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Στρασμπούρ, δεν εμπιστεύτηκε τον Κώστα Μήτρογλου και τελικά νίκησε με 2-0 χάρη σε δύο αλλαγές στα τελευταία λεπτά. Σπουδαίο "διπλό" για Καέν, ο Φαλκάο έδωσε βαθμό στη Μονακό στις καθυστερήσεις.

Έναν μήνα μακριά από τον αγωνιστικό χώρο για παιχνίδι πρωταθλήματος συμπλήρωσε ο Κώστας Μήτρογλου, ακόμα κι αν η Μαρσέιγ αναζητούσε εναγωνίως ένα γκολ. Ο Ρουντί Γκαρσιά δεν τον εμπιστεύτηκε, αντιθέτως έκανε αλλαγή τον Κλιντόν Ενζί και τον Ντιμιτρί Παγέτ που τον δικαίωσαν, σημειώνοντας τα τέρματα των Μασσαλών στο 2-0 επί της Στρασμπούρ στο "Βελοντρόμ".

Ο αγώνας ήταν πολύ "φτωχός" σε θέαμα στο 1ο ημίχρονο, χωρίς εύστοχα σουτ, όμως βελτιώθηκε στο 2ο μέρος. Στο 68' ο Μοργκάν Σανσόν τραυματίστηκε -πιθανόν σοβαρά- στο γόνατο και αντικαταστάθηκε από τον Ενζί κι ενώ νωρίτερα είχε μπει στο ματς ο Παγέτ στην αναζήτηση γκολ. Ο Βαλέρ Ζερμέν είχε μεγάλη ευκαιρία στο 72', όμως, ο Αλεξάντρ Ουκιτζά απέκρουσε το πέναλτί του, για να έρθει ο Ενζί στο 79' να κάνει το 1-0. Με τον Ουκιτζά τραυματία και αλλαγή, στο 87' ο Παγέτ βρήκε την ευκαιρία να κάνει το 2-0.

Οι συνθέσεις

ΜΑΡΣΕΙΓ: Μανταντά, Σαρ, Ραμί, Αμπντενούρ, Σάκαϊ, Ζαμπό Ανγκισά, Γκουστάβο, Τοβέν, Σανσόν (68' Ενζί), Οκάμπος (56' Παγέτ), Ζερμέν (86' Μπεντιμό)

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡ: Ουκιτζά (89' Μπονφουά), Φουλκιέ, Κονέ, Μαρτινέζ, Λαλά, Αολού, Ντα Κόστα (82' Σααντί), Γκονσάλβες, Μαρτέν, Σακό, Μπαοκέν (73' Τεριέ)

*χαμένο πέναλτι 72' Ζερμέν

ΜΠΟΡΝΤΟ: Κοστέλ, Σαμπαλί, Κουντέ, Μπαΐς, Πουντζέ (84' Γιουσούφ), Λέραγκερ, Τουλαλάν, Μεϊτέ (58' Σανκαρέ), Μάλκομ, Λαμπόρντ, Ντε Πρεβίλ (67' Καμανό)

ΚΑΕΝ: Σαμπά, Γκιλμπέρ, Ντα Σιλβά, Τζικού, Μπεσά, Σανκό, Αΐτ Μπενασέρ (46' Ντελπλάς), Φερέ, Ροντελέν, Σάντινι, Σταβίτσκι (71' Μπαζίλ)

*κόκκινη 86' Μπαΐς

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Σιντιμπέ, Γκλικ, Ράγκι, Ζόρζε, Εν'Ντοράμ (81' Γκεζάλ), Μοουτίνιο, Κεϊτά (69' Ρόνι Λόπες), Ντιακαμπί (76' Γιόβετιτς), Λεμάρ, Φαλκάο.

ΝΙΣ: Μπενίτες, Μπουρνέρ, Μαρλόν, Ντάντε, Λε Μαρσάντ (60' Σαρ), Σιπριέν, Λε Μελού, Σερί, Σεντ-Μαξιμίν, Πλεά, Μπαλοτέλι (90+4' Σραρφί).

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Τρίτη

Μπορντό - Καέν 0-2 (89' πέν. Σάντινι, 90+4' Ροντελέν)

Μαρσέιγ - Στρασμπούρ 2-0 (79' Ενζί, 87' Παγέτ)

Μονακό - Νις 2-2 (33' Ντιακαμπί, 90+2' Φαλκάο / 47' & 68' Μπαλοτέλι)

20. Μες 12

*οι 3 πρώτοι στο Champions League (ο 3ος στα προκριματικά)

**ο 4ος στο Europa League, όπως και ο κάτοχος του Coupe de France και ο κάτοχος του Coupe de la Ligue

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι, ο 18ος παίζει μπαράζ παραμονής/ανόδου με τον 3ο της Ligue 2

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά τα μεταξύ τους ματς, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά η καλύτερη εκτός έδρας επίθεση, μετά τα περισσότερα γκολ σε ένα ματς(!) και τελευταίο κριτήριο είναι το fair-play