ΓΑΛΛΙΑ

Νική η Μπορντό, πριν την αναλάβει ο Πογέτ

Η Μπορντό νίκησε 1-0 τη Ναντ στο "Beaujoire" και λίγα λεπτά μετά το σφύριγμα της λήξης η διοίκηση ανακοίνωσε την πρόσληψη του Γκουστάβο Πογέτ στην τεχνική της ηγεσία

Ο Γκουστάβο Πογέτ είναι ο νέος προπονητής της Μπορντό, με την διοίκηση να ανακοινώνει την πρόσληψή του λίγα λεπτά μετά τη σπουδαία νίκη της ομάδας με 1-0 στην έδρα της Ναντ (το ντέρμπι του Ατλαντικού / Derby de l’Atlantique).

Ο Νικολά ντε Πρεβίλ στο 26ο λεπτό πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο "Beaujoire", στο οποίο η ομάδα του Κλάουντιο Ρανιέρι ηττήθηκε για δεύτερη σερί φορά, καθώς είχε χάσει με το ίδιο σκορ και απ' την Παρί Σεν-Ζερμέν πριν μία εβδομάδα.

Στον πάγκο της Μπορντό ήταν ο Ερίκ Μπεντού (υπηρεσιακός), ενώ ο Πογέτ αντικαθιστά τον Ζοσελίν Γκουβερνέκ. Αυτός είχε κάνει εξαρετικό ξεκίνημα στη σεζόν με 4 νίκες και 3 ισοπαλίες στις 7 πρώτες αγωνιστικές, αλλά στις επόμενες 14 είχε δύο νίκες, δύο ισοπαλίες και 10 ήττες!

Ο Γκουστάβο Πογέτ, ο οποίος μετά την ΑΕΚ και την Μπέτις εργάστηκε στην Κίνα με τη Shanghai Shenhua, θα κάνει ντεμπούτο την επόμενη εβδομάδα στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Λιόν.

ΝΑΝΤ: Ταταρουσάνου, Ντιμπουά, Ντιέγκο Κάρλος (46' Ενγκόμ), Παλουά, Τζιτζί, Ζιρότο, Κρχιν (46' Λούκας Λίμα), Κατσάνικλιτς (62' Ελ Γκανασί), Τομασόν, Ρονζιέ, Σάλα.

ΜΠΟΡΝΤΟ: Κοστίλ, Σαμπαλί, Κουντέ, Πάμπλο, Πουντζέ, Λεράγκερ (83' Οτάβιο), Σουαλιό Μεϊτέ, Γιουσούφ (87' Καμανό), Ντε Πρεβίλ, Μάλκομ (87' Βάντα), Λαμπόρντ.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Καέν - Μαρσέιγ 0-2 (55' πέν. Παγέτ, 74' Τοβέν)

Σάββατο

Ναντ - Μπορντό 0-1 (28' Ντε Πρεβίλ)

Αμιάν - Γκινγκάμ 3-1 (16' πέν. και 79' Κονατέ, 84' Μποντμέρ / 29' Κοκό)

Μονπελιέ - Τουλούζ 2-1 (43' Σαμπιά, 90' Σιό / 30' Ιμπουλά)

Ρεν - Ανζέ 1-0 (84' πέν. Μπουριγκό)

Στρασμπούρ - Ντιζόν 3-2 (5' Αολού, 19' πέν. και 79' πέν. Λαλά / 33' Ζούλιο Ταβάρες, 45' Χανταντί)

20. Μες 15

*οι 3 πρώτοι στο Champions League (ο 3ος στα προκριματικά)

**ο 4ος στο Europa League, όπως και ο κάτοχος του Coupe de France και ο κάτοχος του Coupe de la Ligue

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι, ο 18ος παίζει μπαράζ παραμονής/ανόδου με τον 3ο της Ligue 2

****στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά τα μεταξύ τους ματς, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά η καλύτερη εκτός έδρας επίθεση, μετά τα περισσότερα γκολ σε ένα ματς(!) και τελευταίο κριτήριο είναι το fair-play