ΓΑΛΛΙΑ

Νίκη η Νις, τρίτη κόκκινη ο Μπαλοτέλι

Η Νις επικράτησε της ουραγού Λοριάν και πέρασε στη 2η θέση, παρά την κόκκινη του Μάριο Μπαλοτέλι. Η Μαρσέιγ ήταν ανώτερη απέναντι στη Ρεν και έκανε το χρέος της.

Η Νις επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις αγώνες, επικρατώντας με 1-0 της ουραγού Λοριάν, με τον Μάριο Μπαλοτέλι να αποβάλλεται για τρίτη φορά στη φετινή σεζόν και δεύτερη κόντρα στον συγκεκριμένο αντίπαλο.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο βρήκαν απέναντί τους την καλή άμυνα του Λουσιάν Φαβρ κι έναν φορμαρισμένο Γιοάν Καρντινάλ. Στο 15ο λεπτό, μάλιστα, ο Γουιλάν Σιπριέν άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, που μέχρι το 68ο λεπτό έδειχναν να αντέχουν στην πίεση. Σε μία ανύποπτη φάση στο 68ο λεπτό που εξελίχθηκε σε επιθετικό φάουλ του Μπαλοτέλι, ο Ιταλός επιθετικός φέρεται να είπε κάτι στον διαιτητή κι αυτός του έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Φαβρ έριξε στη μάχη τον Τάσο Δώνη στο 81ο λεπτό κι εν τέλει η Νις έφυγε με τη νίκη 1-0.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Μαρσέιγ, η οποία υπέταξε με 2-0 τη Ρεν στη μάχη των ευρωπαϊκών "εισιτηρίων" και βρέθηκε ακόμα πιο κοντά στις θέσεις του Europa League. Οι παίκτες του Ρουντί Γκαρσιά άρχισαν με δοκάρι του Κλιντόν Ενζί μόλις στο 3' και μέσα σε 25 λεπτά αγώνα, οι φιλοξενούμενοι προχώρησαν σε δύο αναγκαστικές αλλαγές. Οι Μασσαλοί συνέχισαν να χάνουν ευκαιρίες και στο 59' ήρθε η ώρα της δικαίωσης, με ένα τυχερό γκολ του Ενζί.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μοργκάν Σανσόν έφτασε τις 10 ασίστ στη σεζόν (περισσότερες από κάθε άλλον παίκτη στα πέντε μεγάλα πρωταθλήματα), με τον Φλοριάν Τοβέν να κάνει το 2-0.

Οι συνθέσεις

ΜΑΡΣΕΙΓ: Πελέ, Ανγκουισά, Σερτίκ, Ρολάντο, Εβρά (75' Ντόρια), Λοπέζ (79' Καμπελά), Βενκέρ, Σανσόν, Τοβέν (86' Σαρ), Ενζί, Παγέτ

ΡΕΝ: Κοστέλ, Ντανζέ, Μέντες, Νιανιόν, Μπαάλ, Αμαλφιτανό (21' Ντιακαμπί), Σαντόμ (15' Ινού), Πέρτσιτς, Αντρέ, Σιντ, Μουμπέλε (69' Σαΐντ)

ΛΟΡΙΑΝ: Λεκόμτ, Κοφί, Πεϊμπέρν, Τουρέ, Λε Γκοφ, Μβουεμπά, Μπελιγκού (71' Ζανό), Καμπό (88' Γουακάσο), Μαρβό, Γουαρίς, Μουκαντζό (78' Φιλιποτό)

ΝΙΣ: Καρντινάλ, Σουκέ, Μπαΐς, Ντάντε, Ενρίκε, Σερί, Σιπριέν, Ομπαντί (77' Λε Μαρσάν), Εϊσερίκ (81' Δώνης), Μπαλοτέλι, Μπελαντά

* κόκκινη 68' Μπαλοτέλι

ΑΝΖΕΡ: Μισέλ, ΣΙσοκό (83' Α. Μπαμπά), Μπουριγιόν, Τομάς, Μανκό, Εντόι, Σανταμαριά, Μανγκανί, Ζ. Μπαμπά, Τοκό Εκαμπί (76' Σουνού), Καπέγ (62' Πεπ)

ΝΑΝΣΙ: Τσέρνικ, Κιφό, Ντιαν, Μπαντιλά, Μουρατορί (76' Μαντάν), Αΐτ Μπενασέρ (56' Πεντρετί), Ντιαρά, Γκιντιλέιγ, Ντιά (64' Ρομπίκ), Χατζί, Πιγιό

ΚΑΕΝ: Βερκούτρ, Γκιλμπέρ, Ντα Σιλβά, Γιαχιά (74' Λούις), Μπεν Γιουσέφ, Μπεσά, Καραμό, Φερέ, Μακενγκό (36' Ντελπλάς), Μπαζίλ (10' Ροντελέν), Σάντινι

ΛΙΛ: Ενιεάμα, Κορσιά, Μπάσα, Σουμαορό, Μπεριά, Αμαντού, Σεκά, Μποτεάκ (79' Μεντίλ), Μπενζιά (71' Αλόνσο), Ελ Γκαζί, Ντε Πρεβίλ (86' Σλιτί)

* κόκκινη 63' Σουμαορό

ΜΕΤΣ: Ντιντιγιόν, Ιβάν, Μπίσεβατς, Φαλέτ, Ασού Εκοτό, Ντιάν (79' Εΐν), Μαντζέκ, Σαρ, Κοάντ, Ενγκέτ (65' Ερντίντς), Ντιαμπατέ

ΝΑΝΤ: Ριού, Ντιμπουά, Τζιτζί, Κάρλος, Λίμα, Πάρντο (46' Ιλοκί), Ρονζιέ, Ζιλέ, Τομασόν (85' Βισκαρόνδο), Σάλα, Στεπίνσκι (46' Μπαμού)

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μπαστιά - Μονακό 1-1 (19' Ντιαλό / 52' Σίλβα)

Σάββατο

Μαρσέιγ - Ρεν 2-0 (59' Ενζί, 64' Τοβέν)

Λοριάν - Νις 0-1 (15' Σιπριέν)

Ανζέρ - Νανσί 1-0 (5' Μπαμπά)

Καέν - Λιλ 0-1 (69' Ελ Γκαζί)

Μετς - Ναντ 1-1 (90+1' πέν. Ντιαμπατέ / 68' Ρονζιέ)

**-2 βαθμοί για τη Μετς

***οι 3 πρώτοι στο Champions League (ο 3ος στα προκριματικά)

****ο 4ος στο Europa League (όπως οι κάτοχοι του Coupe de France και του Coupe de la Ligue)

*****υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι (19ος και 20ός), ο 18ος παίζει μπαράζ με τον 3ο της Ligue 2

******στην ισοβαθμία μετρά η διαφορά τερμάτων, μετά η καλύτερη επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς και μετά το fair-play