ΓΑΛΛΙΑ

Με Εμπαπέ στο +17 η Παρί Σεν-Ζερμέν

PSG's Kylian Mbappe celebrates after scoring his side's fifth goal during the French League One soccer match between Paris Saint Germain and Montpellier at the Parc des Princes stadium in Paris, France, Wednesday, Feb. 20, 2019. (AP Photo/Francois Mori) AP

Η Παρί Σεν-Ζερμέν συνέτριψε με 3-0 τη Νιμ με τον πρώτο σκορερ της Ligue 1, Κιλιάν Εμπαπέ, να πετυχαίνει δύο γκολ (το πρώτο ο Ενκουνκού) και διεύρυνε στους 17 βαθμούς (με ματς λιγότερο) τη διαφορά από τη δεύτερη, Λιλ.

Νικά και χωρίς να εντυπωσιάσει, πλέον. Έτσι κι αλλιώς δεν υπάρχει αμφιβολία για την κατάκτηση ενός ακόμη πρωταθλήματος. Η Παρί Σεν-Ζερμέν νίκησε 3-0 τη Νιμ και διεύρυνε στο +17 τη διαφορά της από τη δεύτερη, Λιλ, η οποία την Παρασκευή (22/2) το βράδυ συνάντησε μπλόκο (1-1) στο Στρασβούργο.

Το σκορ για την πρωτοπόρο της Ligue 1 άνοιξε ο 21χρονος Γάλλος μέσος, Κριστοφέρ Ενκουνκού, ο οποίος βγήκε σε θέση επιθετικού στην πλάτη των "κροκοντίλ" και νίκησε τον Μπερναρντονί.

Στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του πρώτου ημιχρόνου ο Κιλιάν Εμπαπέ σκόραρε με το χέρι. Το πανηγύρισε, αλλά το VAR τον έπιασε και τελικά αντίκρισε την κίτρινη κάρτα.

Τελικά ο πρώτος σκόρερ της πρώτης κατηγορίας του γαλλικού πρωταθλήματος βρήκε δίχτυα στο 69ο λεπτό. Έκανε το 2-0, ενώ στο 89ο λεπτό έκανε το 3-0 και διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Έφθασε τα 22 στην τρέχουσα σεζόν της Ligue 1, τα 51 γενικά στο πρωτάθλημα (16 με τη Μονακό, 35 με την Παρί).

ΠΑΡΙ ΣΕΝ-ΖΕΡΜΕΝ: Αρεολά, Ντάνι Άλβες (73' Νταγκμπά), Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Μπερνάτ, Ενκινκί, Βεράτι (80' Ενσοκί), Παρέδες, Κουρζαουά, Εμπαπέ, Σουπό-Μοτίν (80' Ντιαμπί).

ΝΙΜ: Μπερναρντονί, Αλακούς, Μπριανκόν, Λαντρ, Μαουασά, Φερί, Σαβανιέ, Βολς (89' Μποζόκ), Ριπάρ (76' Γκιγιόμ), Μπουανγκά, Μπομπισόν (65' Τιούμπ).