ΓΑΛΛΙΑ

Μαρσέιγ - Στρασμπούρ 2-0: Άλμα στην τέταρτη θέση για την Ολιμπίκ

Marseille's Boubacar Kamara, center, celebrates with teammates after scoring his side's opening goal during the French League One soccer match between Marseille and Strasbourg at the Velodrome stadium in Marseille, southern France, Sunday, Oct. 20, 2019. (AP Photo/Daniel Cole) AP PHOTO/DANIEL COLE

Η Μαρσέιγ επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί κόντρα στην ουραγό Στρασμπούρ καθώς την νίκησε με 2-0 με τα γκολ των Καμαρά και Στρούτμαν και σκαρφάλωσε στην 4η θέση της βαθμολογίας της Ligue 1.

Την πρώτη της επιτυχία μετά από τέσσερα σερί αρνητικά αποτελέσματα (3 ισοπαλίες - 1 ήττα) σημείωσε το βράδυ της Κυριακής η Μαρσέιγ, με το σύνολο του Αντρέ Βίλας-Μπόας να ρίχνει στο καναβάτσο με 2-0 την ουραγό του πρωταθλήματος, Στρασμπούρ.

Το 1-0 ήρθε μόλις στο 3ο λεπτό, μετά από ασίστ του Στρούτμαν και εκτέλεση με σουτ εντός περιοχής του Καμαρά, για να πετύχει μάλιστα το πιο γρήγορο γκολ της Μαρσέιγ στην Ligue 1 (χρειάστηκε 2 λεπτά και 4 δευτερόλεπτα) μετά από τις 11 Μαΐου 2018 (τότε η Ολιμπίκ είχε σκοράρει μετά από 1 λεπτό και 26 δεύτερα).

Το τελικό σκορ γράφτηκε στο φινάλε των καθυστερήσεων, με τον Μπενεντέτο να ανατρέπεται από τον Σιμακάν και τον Στρούτμαν να στέλνει από την άλλη γωνία τον Σελς για να σφραγίσει την άνοδο της ομάδας του στην 4η θέση της βαθμολογίας μετά από τη συμπλήρωση 10 αγωνιστικών.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 10ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 18 Οκτωβρίου

Νις - Παρί Σεν-Ζερμέν 1-4 (67' Γκαναγκό / 15', 21' Ντι Μαρία, 88' Εμπαπέ, 90+2' Ικάρντι)