ΓΑΛΛΙΑ

Μαρσέιγ - Λιλ 1-1: Βαθμό στο 85' με Ζερμέν

Marseille's Valere Germain, right, is congratulated by teammate Nemanja Radonjic, right, after scoring his team's first goal during the French League One soccer match between Marseille and Lille at the Stade Velodrome in Marseille, France, Sunday Sept. 20, 2020. (AP Photo/Daniel Cole) AP

Η Μαρσέιγ έμεινε πίσω στο σκορ από το γκολ του Λουίζ Αραούζο στο 47', αλλά έσωσε με το γκολ του Ζερμέν στο 85' το βαθμό (1-1) κόντρα στη Λιλ, η οποία παραμένει αήττητη μετά από τα πρώτα τέσσερα ματς.

Η Μαρσέιγ υποδέχθηκε τη Λιλ την Κυριακή (20/9) στο Βελοντρόμ για την 4η αγωνιστική της Ligue 1 και για ένα ακόμη ματς αποδείχθηκε νωθρή. Έμεινε πίσω στο σκορ από το γκολ του Λουίζ Αραούζο στο 47ο λεπτό.

Ο Αντρέ Βίλας-Μπόας πέρασε τον Βαλέρ Ζερμέν στον αγωνιστικό χώρο στο 78ο λεπτό και αυτός τον δικαίωσε. Νίκησε τον Μενιάν στο 85ο λεπτό και έσωσε το βαθμό για τους Φωκαείς. Οι ντογκ δεν έφυγαν με το τρίποντο από το Βελοντρόμ, κατάφεραν ωστόσο και διατήρησαν το αήττητό τους μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Σακάι, Άλβαρο, Τσάλετα-Τσαρ, Ναγκατόμο (60' Σαρ), Ρονζιέ (71' Γκέιγ), Καμαρά, Σανσόν, Τοβέν (71' Ζερμέν), Παγέτ (71' Ράντονιτς), Μπενεντέτο (78' Άκε).

ΛΙΛ: Μενιάν, Τσελίκ, Φόντε, Μπότμαν, Μπράνταριτς (65' Μανταβά), Λουίζ Αραούζο (72' Ικονέ), Αντρέ, Σουμαρέ, Μπαμπά, Γιλμάζ (78' Ρενάτο Σάντσες), Ντέιβιντ (79' Γουεά).

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 18 Σεπτεμβρίου

Λιόν - Νιμ 0-0

Σάββατο 19 Σεπτεμβρίου

Λανς - Μπορντό 2-1(47' Γκαναγκό, 59' Κακουτά / 90+5' Καλού)

Ρεν - Μονακό 2-1(81' Ενζονζί, 90+2' Τρουφέρτ / 28' Μπεν Γεντέρ)

Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου

Νις - Παρί Σεν Ζερμέν 0-3 (38' Εμπαπέ, 45+1' Ντι Μαρία, 66' Μαρκίνιος)

Στρασμπούρ - Ντιζόν 1-0 (80' Μίτροβιτς)

Μοντπελιέ - Ανζέρς 4-1 (18' Σουκέ, 43', 60' Ντελόρ, 86' Μογέ / 25' Μπαοκέν)

Μετς - Ρεμς 2-1 (18', 88' Νιάν / 43' πεν. Ντιά)

Μπρεστ - Λοριάν 3-2 (30' Περό, 32' Μουνιέ, 62' Ονορά / 34' αυτ. Ερέιγ, 90+2' Μονκοντουί)

Ναντ - Σεντ Ετιέν 2-2 (71' Σιμόν, 85' Εμόν / 2' Αουσίς, 66' Μακόν)

Μαρσέιγ - Λιλ 1-1 (85' Ζερμέν / 47' Λουίζ Αραούζο)

Photo credits: AP Photo/Daniel Cole