ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Λιόν - Μαρσέιγ 4-2: Εφιάλτης για Μήτρογλου ο Τραορέ!

Lyon's Memphis Depay, left, challenges for the ball with Marseille's Gustavo Luiz, right, during their French League One soccer match in Decines, near Lyon, central France, Sunday, Sept. 23, 2018. (AP Photo/Laurent Cipriani) AP

Με κεκτημένη ταχύτητα από το "διπλό" στην έδρα της Μάντσεστερ Σίτι, η Λιόν σκόρπισε στους πέντε ανέμους την Μαρσέιγ, διαλύοντας την με 4-2. Για 64 λεπτά αγωνίστηκε ο Μήτρογλου. Κεντρικός πρωταγωνιστής στη μεγάλη νίκη ο Τραορέ για τους γηπεδούχους.

Τυχαίο το "διπλό" της Λιόν στο Μάντσεστερ; Καθόλου, γιατί η συγκεκριμένη ομάδα πετάει... φωτιές.

Η παρέα του Φεκίρ υποδέχθηκε την Μαρσέιγ σ' ένα από τα κορυφαία ντέρμπι της Γαλλίας, ωστόσο οι γηπεδούχοι το μετέτρεψαν σε περίπατο, επικρατώντας άνετα με 4-2.

Ο Κώστας Μήτρογλου αγωνίστηκε για 64 λεπτά, ξεκινώντας στη βασική ενδεκάδα, αλλά δεν βοήθησε την ομάδα του να... γλυτώσει την ήττα.

Με αυτή τη νίκη η Λιόν έπιασε στην 5η θέση της Ligue 1 την Μαρσέιγ, με τα δύο κλαμπ να μοιράζονται από 10 βαθμούς.

Στα αγωνιστικά αυτού κάθε αυτού, οι γηπεδούχοι άνοιξαν στο 27' το σκορ με τον Αουάρ. Στο 40', πάντως, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Τοβέν σε 1-1.

Στο 51' του δευτέρου ημιχρόνου, όμως, άρχισε η κατηφόρα με την Λιόν να κάνει το 2-1 με τον Τραορέ. Εννιά λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής έγραψε το 3-1 και στο 74' ο Φεκίρ από την "άσπρη βούλα" το θριαμβευτικό 4-1.

Το μόνο που κατάφεραν οι Μασσαλοί ήταν να μειώσουν σε 4-2, ενώ ολοκλήρωσαν το ματς με 10 παίκτες εξαιτίας της αποβολής του Καρ στο 83'.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 6ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή (21/9)

Μονακό - Νιμ 1-1 (27' Φαλκάο / 19' Μπριανσόν)

Σάββατο (22/9)

Λιλ - Ναντ 2-1 (10' Ζοζέ Φόντε, 68' Ικονέ / 82' Κουλιμπαλί)

Ανζέ - Τουλούζ 0-0

Μονπελιέ - Νις 1-0 (35' Λαμπόρντ)

Ρεμς - Ντιζόν 0-0

Σεντ-Ετιέν - Καέν 2-1 (48' πεν. Κχαζρί, 65' Κολοτζετζάκ / 31' Φαζρ)

Στρασμπούρ - Αμιάν 3-1 (48' Λαλά, 66' Κορνέ, 86' αυτ. Αντενόν / 45'+1' Κραφτ)

Κυριακή (23/9)

Ρεν - Παρί Σεν-Ζερμέν 1-3 (11' Ραμπιό / 45' Ντι Μαρία, 61' Μενιέ, 83' Τσουπό Μοτίν)

Γκινγκάμπ - Μπορντό 1-3 (70' πεν. Τουράμ / 53' Καμανό, 80' Καραμό, 90'+4' Ντε Πρεβίλ)

Λιόν - Μαρσέιγ 4-2 (26' Αουάρ, 51' Τραορέ, 60' Τραοερέ, 74' Φεκίρ / 40' Τοβέν, 82' Νιέ )