ΓΑΛΛΙΑ

Ligue 1: Νίκες για Δώνη και Κουλούρη

Με τον Κουλούρη βασικό η Τουλούζ νίκησε 2-1 τη Λιλ, ενώ η Ρεμς επικράτησε εντός 1-0 της Μονπελιέ με τον Δώνη να περνά στο 68ο λεπτό. Δεν πήρε μπρος η Λιόν, μπλόκο στο Μετς για τη Ναντ.

Μπορεί ο Ευθύμης Κουλούρης να μη σκόραρε, αλλά δεν χρειάστηκε. Με τον Έλληνα διεθνή φορ ν' αγωνίζεται για 89 λεπτά η Τουλούζ νίκησε εντός έδρας με 2-1 τη Λιλ στο ντεμπούτο του Αντουάν Κομπουαρέ στον πάγκο των βιολέ.

Ο έτερος Έλληνας της Ligue 1, Τάσος Δώνης, πέρασε στο 68ο λεπτό στη θέση του Καφαρό. Δεν χρειάστηκε ούτε αυτός να σκοράρει, καθώς είχε φροντίσει ο Αμπντελαμί δύο λεπτά μετά από την έναρξη του ματς και η Ρεμς νίκησε 1-0 τη Μονπελιέ.

Η αλλαγή τεχνικής ηγεσίας (Γκαρθία αντί Σιλβίνιο) δεν έδωσε ώθηση στη Λιόν, η οποία έμεινε στο 0-0 με την Ντιζόν. Ισοπαλία και στη Νιμ, ανάμεσα στην τοπική ομάδα και την Αμιάν. Μπλόκο για τη Ναντ στο Μετς, καθώς τα καναρίνια γνώρισαν την ήττα (1-0), ενώ έπαιζαν κι από το 62΄με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ουαγκέ.

Η έκπληξη της τρέχουσας σεζόν, Ανζέ, έπεσε θύμα έκπληξης καθώς γνώρισε εντός έδρας ήττα (0-1) από την Μπρεστ.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 10ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 18 Οκτωβρίου

Νις - Παρί Σεν-Ζερμέν 1-4 (67' Γκαναγκό / 15', 21' Ντι Μαρία, 88' Εμπαπέ, 90+2' Ικάρντι)