ΓΑΛΛΙΑ

Ligue 1: Ιστορική πρωτιά για Ρεν, νέα γκελα για Μαρσέιγ

AP PHOTO/DAVID VINCENT

Η Ρεν θριάμβευσε με 3-0 στην έδρα της Σεντ Ετιέν και ανέβηκε μόνη στην κορυφή της Ligue 1, ενώ η Μαρσέιγ σώθηκε από εντός εδρας ήττα από την Μετς με γκολ στο φινάλε των καθυστερήσεων.

Η ξέφρενη πορεία της Ρεν στη φετινή Ligue 1 συνεχίστηκε και την 5η αγωνιστική, με την ομάδα του Ζουλιέν Στεφάν να στέλνει μάλιστα ξεκάθαρο μήνυμα πως κοιτάζει ψηλά αυτή τη σεζόν με το εντυπωσιακό 3-0 στο "Ζοφρί Γκισάρ".

Πριν από την έναρξη του αγώνα με την Σεντ Ετιέν οι δύο ομάδες μοιράζονταν τη 2η θέση στο -1 απο την Λιλ ( επικράτησε 2-0 της Ναντ στο εναρκτήριο ματς της αγωνιστικής) όμως μέσα στο 90λεπτο οι "ρενουά" έδειξαν πως είναι πολύ καλύτεροι από τους αντιπάλους τους.

Οι Αγκέρ, Γκιρασί και Ουνού ήταν οι σκόρερ των τριών τερμάτων για τους νικητές, με το φινάλε να βρίσκει την Ρεν να σκαρφαλώνει μόνη στην κορυφή και να καμαρώνει για την καλύτερη εκκίνηση στην ιστορία της στη μεγάλη κατηγορία, με απολογισμό 13 βαθμούς μετά από πέντε αγώνες.

AP PHOTO/DANIEL COLE

Έκτοτε, μετρούν πλεον τρία διαδοχικα αρνητικά αποτελέσματα και μόλις δύο βαθμούς συγκομιδή, με τον Μοργκάν Σανσόν να σκοράρει κόντρα στην Μετς στο 95' και να χαρίζει το βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα της Μασσαλίας γράφοντας το τελικό 1-1.