ΓΑΛΛΙΑ

Ligue 1: Φουλ για Champions League η Μαρσέιγ

Marseille's Dimitri Payet, left, celebrates at the end of the League One soccer match between Rennes and Marseille, at the Roazhon Park stadium in Rennes, France, Friday, Jan. 10, 2020. (AP Photo/David Vincent) AP

Η Μαρσέιγ νίκησε 2-0 τη Σεντ Ετιέν στο Ζοφρουά Γκισάρ χάρη στα γκολ των Παγέτ και Ράντονιτς, επέστρεψε στα τρίποντα και εδραιώνεται στη δεύτερη θέση του γαλλικού πρωταθλήματος.

Μετά την εντός έδρας ισοπαλία με την Ανζέ και την εκτός έδρας στο Μπορντό, η Μαρσέιγ επέστρεψε στις νίκες. Η ομάδα της Μασσαλίας πανηγύρισε το τρίποντο στο Ζοφρουά Γκισάρ του Σεντ Ετιέν.

Οι Phoceens άνοιξαν το σκορ με τον Ντμιτρί Παγέτ να νικά μόλις επτά λεπτά μετά από την έναρξη της αναμέτρησης τον Στεφάν Ρουφιέ από δύσκολη γωνία. Το τελικό σκορ (0-2) της νίκης διαμόρφωσε ο Νέμανια Ράντονιτς στο 85ο λεπτό μετά από ασίστ του Σανσόν.

Η Μαρσέιγ εδραιώνεται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και μόνο εάν... αυτοκτονήσει στη συνέχεια δεν θα επιστρέψει στο Champions League.