ΓΑΛΛΙΑ

Ligue 1: Απομακρύνεται από την τετράδα η Λιόν

Η Λιόν δεν κατάφερε να κάμψει το εμπόδιο της Στρασμπούρ μέσα στο σπίτι της και με το 1-1 έμεινε στην 11η θέση με 34 βαθμούς, έξι πόντους δηλαδή μακριά από τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Για τέταρτο σερί παιχνίδι η Λιόν έμεινε μακριά από τη νίκη. Αυτή τη φορά δεν κατάφερε να εξασφαλίσει το τρίποντο μέσα στην έδρα της, καθώς η αναμέτρηση με την Στρασμπούρ έληξε στο 1-1.

Κάπως έτσι, η Λιόν απομακρύνεται από την 4η θέση που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο, αφού παραμένει στην 11η θέση με 34 βαθμούς και έξι πόντους διαφορά από τη Λιλ. Περισσότερες ελπίδες διαθέτει η Στρασμπούρ, η οποία βρίσκεται στην 7η θέση με 37 πόντους.

Η Λιόν κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 21ο λεπτό με τον Μπερτράντ Τραορέ, όμως στο 42ο λεπτό, λίγο πριν την ανάπαυλα, ο Ζοχί έφερε το ματς στα ίσα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις ευκαιρίες μάλιστα να κλέψουν το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, αφού έδειξαν περισσότερη διάθεση εκμεταλλευόμενοι την έλλειψη συγκέντρωσης των γηπεδούχων.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 25ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 14 Φεβρουαρίου

Μονακό - Μονπελιέ 1-0 (52' Σλιμανί)

Σάββατο 15 Φεβρουαρίου

Αμιάν - Παρί Σεν Ζερμέν 4-4 (5', 90+1' Γκιρασί, 29' Κακουτά, 40' Ντιαμπατέ / 45' Ερέρα, 60', 65' Κουασί, 74' Ικάρντι)

Μπορντό - Ντιζόν 2-2 (35' Χουάνγκ, 64' Μπριάντ / 16', 72' Χουιάρ)

Ναντ - Μετς 0-0

Τουλούζ - Νις 0-2 (12' Μελού, 90+5' Ερέλ)

Νιμ - Ανζέ 1-0 (80' Κονέ)