ΓΑΛΛΙΑ

League Cup Γαλλίας: Στον τελικό η Παρί Σεν Ζερμέν

PSG's Kylian Mbappe, center, celebrates with teammates after scoring his side's fourth goal during the French League One soccer match between Monaco and Paris Saint-Germain at the Louis II stadium in Monaco, Wednesday, Jan. 15, 2019. (AP Photo/Daniel Cole) AP

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε εύκολα 3-0 της Ρεμς εκτός έδρας και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Coupe de le Ligue, όπου θα αντιμετωπίσει τη Λιόν. Αγωνίστηκε ως αλλαγή ο Τάσος Δώνης.

Την πρόκριση στον τελικό του Coupe de le Ligue πανηγύρισε η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία επικράτησε 3-0 εκτός έδρας την Ρεμς. Οι Παριζιάνοι δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι στην ομάδα του Τάσου Δώνη, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 79ο λεπτό, όταν τα πάντα είχαν κριθεί για τους γηπεδούχους.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 9ο λεπτό ο Μαρκίνιος, ενώ στο 31' ο Γκισλέν Κονάν έστειλε, άθελά του, την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-2. Οι πρωταθλητές Γαλλίας δεν χαμήλωσαν τις μηχανές ούτε στο δεύτερο μέρος και έφτασαν σε τρίτο γκολ στο 77ο λεπτό με τον 17χρονο αμυντικό, Τανγκί Κουασί να σημειώνει το πρώτο επαγγελματικό γκολ του.

Αντίπαλος της Παρί Σεν Ζερμέν στον τελικό τελικό που θα διεξαχθεί στις 4 Απριλίου στο Stade de France θα είναι η Λιόν, η οποία απέκλεισε στη διαδικασία των πέναλτι τη Λιλ με 4-3 (2-2 η κανονική διάρκεια).