ΓΑΛΛΙΑ

Η Λιόν ισοπέδωσε και τον Μπαλοτέλι

Η Λιόν σημείωσε για τρίτο σερί εκτός έδρας παιχνίδι πέντε γκολ, διαλύοντας αυτήν τη φορά τη Νις του Μάριο Μπαλοτέλι και ολοκληρώνοντας τον αγώνα με έξι παίκτες κάτω των 22 ετών.

Με την τρίτη σερί εκτός έδρας "πεντάρα" στη Ligue 1 σε έναν μήνα, η Λιόν επιβεβαίωσε για ακόμα μία αγωνιστική ότι πρόκειται για μία από τις πιο θεαματικές ομάδες του πλανήτη αυτήν τη στιγμή. Θύμα της αυτήν τη φορά η περσινή αντίπαλος για τις θέσεις του Champions League, Νις, η οποία παρουσιάστηκε αγνώριστη για ακόμα ένα παιχνίδι και γνώρισε τη συντριβή με 0-5 στη γαλλική Ριβιέρα.

Μέσα σε 27 λεπτά, το αποτέλεσμα είχε κριθεί. Δύο φορές ο Μέμφις Ντεπάι και από μία οι Μαξουέλ Κορνέ και Μαριάνο Ντίαθ νίκησαν τον Βάλτερ Μπενίτες και έφεραν ακόμα πιο μακριά από τον πάγκο των γηπεδούχων τον Λουσιάν Φαβρ. Μάριο Μπαλοτέλι και Αλασάν Πλεά στην κορυφή δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στο 3-5-2 του Ελβετού προπονητή. Ο ομόλογός του της Λιόν, Μπρουνό Ζενεζιό, είχε την ευχέρεια να ρίξει στον αγώνα τον 18χρονο Μιζιάν Μαολιντά και τον 17χρονο Αμίν Γκουρί, με τον πρώτο να σκοράρει κιόλας και τους "γκον" να ολοκληρώνουν το παιχνίδι με έξι παίκτες κάτω των 22 στην ενδεκάδα.

Με τον Κώστα Μήτρογλου να βγάζει το τρίτο 90λεπτο στη Γαλλία και να παίρνει δύναμη από ένα ελληνικό πανό στις κερκίδες του "Βελοντρόμ", η Μαρσέιγ νίκησε με 1-0 τη Γκινγκάμ και παρέμεινε μόνη 4η στον βαθμολογικό πίνακα, έναν βαθμό πίσω από τη 2η Λιόν. Οι Μασσαλοί είχαν περιορίσει ασφυκτικά τους φιλοξενούμενους, με κατοχή περίπου 80% στην πρώτη ώρα αγώνα, όταν και βρήκαν το γκολ με τον Φλοριάν Τοβέν στο 31'. Ο Έλληνας φορ έχασε τρεις ευκαιρίες στο 1ο ημίχρονο για να σκοράρει και στη συνέχεια η απόδοσή του άρχισε να πέφτει, χωρίς να σταματούν οι ευκαιρίες των γηπεδούχων, έστω κι αν δεν έφτασαν σε επόμενο τέρμα.

Οι συνθέσεις

ΝΙΣ: Μπενίτες, Μάρλον, Ντάντε, Λε Μαρσάν, Σουκέ (46' Λες Μελού), Ταμέζ, Μεντί, Σερί (46' Λουσαμπά), Ζαλέ, Μπαλοτέλι (69' Σραρφί), Πλεά

ΛΙΟΝ: Λόπες, Τέτε, Μαρσέλο, Ντιακαμπί, Μαρσάλ, Εντομπελέ, Τουσάρ (69' Φερί), Αουάρ, Κορνέ, Ντίαθ (75' Μαολιντά), Ντεπάι (79' Γκουιρί)

* κόκκινη 70' Μάρλον

ΜΑΡΣΕΙΓ: Μανταντά, Σαρ, Ραμί, Αμπντενούρ, Αμαβί, Λοπέζ, Γκουστάβο, Τοβέν (89' Σάκαϊ), Σανσόν (79' Ζαμπό Ανγκισά), Παγέτ (72' Οκάμπος), Μήτρογλου

ΓΚΙΝΓΚΑΜ: Γιόνσον, Μαρτέν Περεϊρά, Κερμπρά, Σορμπόν, Ταμπανού, Μπλας, Εμποά Εμποά, Ντιντό (68' Τιράμ), Σαλιμπίρ (53' Μπενεζέ), Μπριάν, Καμαρά (86' Κοκό)

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Σεντ-Ετιέν - Στρασμπούρ 2-2 (41' Ερνάνι, 56' Μονέ Πακέ / 44' Αολού, 63' πέν. Μαρτέν)