ΓΑΛΛΙΑ

Η Λιόν έριξε στην 4η θέση τη Μαρσέιγ

Η Λιόν νίκησε 2-0 τη Μαρσέιγ και διατηρήθηκε στην 2η θέση μαζί με τη Μονακό, ενώ η Νις με γκολ του Μπαλοτέλι ανέβηκε στην 6η θέση

Η Λιόν σκόραρε στο 6ο λεπτό κάθε ημιχρόνου και νίκησε 2-0 τη Μαρσέιγ, για την οποία και πάλι έπαιξε ως αλλαγή ο Κώστας Μήτρογλου.

Ο Ναμπίλ Φεκίρ άνοιξε το σκορ στο 6' με το 11ο τέρμα του και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Μαρτιάνο Ντίαθ με το 12ο τέρμα του.

Οι "λιονέ" διατηρήθηκαν στην δεύτερη θέση μαζί με τη Μονακό, ενώ η Μαρσέιγ έμεινε στο -3, υποχωρώντας στην 4η θέση.

Με το 10ο γκολ του Μάριο Μπαλοτέλι η Νις νίκησε 1-0 την Μπορντό και ανέβηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας απ' την 11η, ενώ με 1-0 νίκησε και η Ναντ την Ανζέ.

ΛΙΟΝ: Άντονι Λόπες, Τέτε, Μαρσέλο, Μορέλ, Μαρσάλ, Τουσάρ, Εντομπελέ (83' Ντεπάι), Κορνέ, Αουάρ, Φεκίρ (91' Μεντί), Μαριάνο Ντίαθ (79' Φερί).

ΜΑΡΣΕΪΓ: Μανταντά, Σακάι, Ραμί, Ρολάντο, Αμαβί, Ζαμπό Ανγκισά (62' Μαξίμ Λοπέζ), Λουίζ Γκουστάβο, Παγέτ, Τοβέν, Οκάμπος (59' Μήτρογλου), Ζερμέν (69' Σανσόν).

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Σεντ-Ετιέν - Μονακό 0-4 (3' Σιντιμπέ, 32' Λεμάρ, 53' Φαμπίνιο, 60' Μπαλντέ)

Σάββατο

Ρεν - Παρί Σεν-Ζερμέν 1-4 (53' Μιμπέλ / 4' και 76' Νεϊμάρ, 17' Εμπαπέ, 75' Καβάνι)

Καέν - Γκινγκάμ 0-0

Ντιζόν - Λιλ 3-0 (12' και 17' Σαΐντ, 35' αυτ. Μπαλό)

Μονπελιέ - Μες 1-3 (20' Ρουσιγιό / 28' Κοάντ, 84' Ριβιέρ, 94' Μπασέν)

Στρασμπούρ - Τουλούζ 2-1 (25' αυτ. Ζονάς Μαρτέν, 52' Μανγκάν / 30' Γκραντέλ)

Τρουά - Αμιάν 1-0 (78' Νταρμπιό)

Κυριακή

Ναντ - Ανζέ 1-0 (24' πέν. Σάλα)

Νις - Μπορντό 1-0 (36' Μπαλοτέλι)

Λιόν - Μαρσέιγ 2-0 (6' Φεκίρ, 51' Μαριάνο Ντίαθ)