ΓΑΛΛΙΑ

Γκολ, θέαμα και νίκη για Λιόν επί της Μονακό

Σε ένα από τα πιο θεαματικά παιχνίδια της σεζόν μέχρι στιγμής, η Λιόν νίκησε με 3-2 με γκολ στο 95' τη Μονακό για την 9η αγωνιστική της Ligue 1.

Λιόν και Μονακό έδωσαν ραντεβού στο "Παρκ Λιόν" για ένα παιχνίδι που πιθανόν να κρίνει τη 2η θέση της φετινής Ligue 1 και νικητές ήταν οι θεατές. Οι δύο ομάδες, με μέσο όρο ηλικίας στις βασικές ενδεκάδες 22,5 και 24,5 χρόνια αντιστοίχως, προσέφεραν το καλύτερο παιχνίδι της χρονιάς μέχρι στιγμής στη Ligue 1, με συγκλονιστικό φινάλε που βρήκε νικητές τους γηπεδούχους στο 95'.

Οι παίκτες του Μπρουνό Ζενεζιό προηγήθηκαν δύο φορές με τους Μαριάνο Ντίαθ και Ναμπίλ Φεκίρ, ωστόσο οι πρωταθλητές βρήκαν ισάριθμες απαντήσεις με τους Ρόνι Λόπες και Ανταμά Τραορέ, όλα στα πρώτα 34 λεπτά του παιχνιδιού.

Ευκαιρίες υπήρξαν εκατέρωθεν και στη συνέχεια, ωστόσο οι δύο τερματοφύλακες κατάφεραν να κρατήσουν απαραβίαστη την εστία τους μέχρι τις καθυστερήσεις. Εκεί ανέλαβε δράση ξανά ο Φεκίρ, ο οποίος έκανε το 3-2, αποτέλεσμα που ουσιαστικά ευνοεί την Παρί Σεν Ζερμέν που έχει την ευκαιρία να ξεφύγει κι άλλο στη μάχη του τίτλου.

ΛΙΟΝ: Λόπες, Τέτε, Γιανγκά Εμπιουά, Ντιακαμπί, Μεντί (84' Μαρσάλ), Εντομπελέ (80' Μαολιντά), Τουσάρ, Τραορέ (60' Ντεπάι), Φεκίρ, Αουάρ, Ντίαθ

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Τουρέ, Γκλικ, Ζέμερσον, Κόνγκολο, Μεϊτέ, Μοουτίνιο, Λόπες, Τραορέ (80' Τίλεμανς), Λεμάρ (89' Μποσίλια), Μπαλντέ (90+3' Καρίγιο)