ΓΑΛΛΙΑ

Γκέλα για Μονακό με Ρεμς

Ο Βάγκνερ Λαβ πέτυχε δύο γκολ, αλλά η Μονακό αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τη Ρεμς, η οποία πήρε σημαντικό βαθμό στη μάχη που δίνει για παραμονή στη Ligue 1. (VIDEOS)

Δεν έφθανε ο Βάγκνερ Λαβ. Η Μονακό προηγήθηκε με τον Βραζιλιάνο, ισοφαρίστηκε από τον Σαρμπονιέ, ανέκτησε ξανά το προβάδισμα στο σκορ με το σκόρερ του πρώτου γκολ, αλλά ο Ντιέγκο στο 79' ισοφάρισε για τη Ρεμς και διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Οι ποδοσφαιριστές του Λεονάρντο Ζαρντίμ μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο κι άνοιξαν το σκορ με τον Βάγκνερ Λαβ, μόλις πέντε λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης.

Ο Ετσιετζίλε έκανε την μπαλιά , ο Καρασό έδιωξε όπως-όπως προς του Μπερνάρντο Σίλβα, με τον Βραζιλιάνο επιθετικό των Μονεγάσκων, να παίρνει το ριμπάουντ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Κι αν η άμυνα της Ρεμς πελαγοδρομούσε, αυτή τη Μονακό δεν τα πήγαινε καλύτερα. Έξι λεπτά αργότερα, στο 11ο, Μπιφουμά και Σαρμπονιέ συνεργάστηκαν άψογα, ο δεύτερος νίκησε τον Σούμπασιτς κι έφερε την ισοφάριση για λογαριασμό των φιλοξενούμενων.

Όμως, ήταν σε πολύ κακή βραδιά. Στο 37ο λεπτό, ο Σαρμπονιέ γύρισε απρόσεκτα προς τον Καρασό, ο Βάγκνερ Λαβ το αντιλήφθηκε, κινήθηκε γρήγορα και πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ματς, όσο και της Μονακό.

Κι ενώ οι Μονεγάσκοι ήταν κοντά στη νίκη, ο Ντιέγκο είχε διαφορετική άποψη. Ο Λας Μπανγκουρά έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Ντιέγκο έπιασε τη σκαστή κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Σούμπασιτς, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Τρίτη διαδοχική ισοπαλία για τη Μονακό, η οποία θέτει εν αμφιβόλω τη δεύτερη θέση, δίνοντας την ευκαιρία στη Λιόν και τους υπόλοιπες διώκτες της να την πλησιάσουν. Σημαντικός ο βαθμός για τη Ρεμς - πρώτο θετικό αποτέλεσμα εκτός έδρας μετά από ένα μήνα - στη μάχη που κάνει για παραμονή στη Ligue 1.

H Παρί Σεν-Ζερμέν εάν περάσει από την έδρα της Τρουά - θεωρητικά το πιο πιθανό μιας και μιλάμε για την ουραγό της Ligue 1 - θα είναι από την Κυριακή πρωταθλήτρια Γαλλίας.

ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Ουάλας, Ρικάρντο Καρβάλιο (83' Λασινά Τραορέ), Ετσιετζίλε, Λεμάρ (86' Εμπαπέ), Ζοάο Μοουτίνιο, Τουλαλάν, Μπερνάρντο Σίλβα, Βάγκνερ Λαβ, Έλντερ Κόστα (63' Μπακαγιόκο)

ΡΕΜΣ: Καρασό, Τραορέ, Κοντέ, Μαντί, Ελ Καουταρί, Ντιέγκο (85' Εμφουλού), Εντόμ, Σαρμπονιέ (78' Σιεμπατσέ), Κάνκαβα, Μπιφουμά (66' Λας Μπανγκουρά), Ντε Πρεβίλ

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής

Παρασκευή

Μονακό - Ρεμς 2-2 (5', 37' Βάγκνερ Λαβ / 11' Σαρμπονιέ, 79' Ντιέγκο)

20. Τρουά 14

*στο Champions League οι 3 πρώτοι (προκριματικά ο 3ος)

**στο Europa League ο 4ος (ένας από Coupe de France, ένας από Coupe de la Ligue)

***υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι

****στην ισοβαθμία πρώτο κριτήριο είναι η διαφορά τερμάτων (μετά επίθεση, μετά τα μεταξύ τους ματς)