ΓΑΛΛΙΑ

Έχασε την ευκαιρία η Ρεν

Την ευκαιρία να αναρριχηθεί στην κορυφή της βαθμολογίας έχασε η Ρεν, που έμεινε στο εντός έδρας 1-1 κόντρα στην Λιλ, για την 6η αγωνιστική της Ligue 1.

Η Ρεν υποδέχθηκε την Λιλ στο "Stade de la Route de Lorient" στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος και είχε την ευκαιρία να πιάσει κορυφή στην βαθμολογία, έστω και προσωρινά (η πρωτοπόρος Παρί ΣΖ παίζει το Σάββατο 19/9 με την Ρεμς).

Η Λιλ με καλή αμυντική λειτουργία κράτησε την Ρεν μακριά από το γκολ μέχρι το ημίχρονο και στις αρχές της επανάληψης (49') προηγήθηκε με τον Μπουφάλ. Στο 68' ο Ενιάμα υπέπεσε σε πέναλτι και αποβλήθηκε, ωστόσο ο Μαϊνάν που μπήκε στο ματς κατάφερε να σταματήσει τον Εν' Τεπ από τα 11 βήματα!

Ο επιθετικός της Ρεν πήρε το αίμα του πίσω στο 74', σκοράροντας για το τελικό 1-1.

ΡΕΝ (5-3-2): Ντιαλό, Μορεϊρά, Μέντες, Μεξέρ, Αρμάντ, Ζεφάν (54' Πέδρο Ενρίκε), Ντουκούρ (66' Γκροσίτσκι), Σιλά, Σιό, Εν' Τεπ (81' Μπογκά).

ΛΙΛ (3-5-2): Ενιάμα, Σουμαορό, Σιβελί, Μπάσα, Σιντιμπέ, Μποτεάκ, Μαβουμπά, Ομπαντί, Μπενζιά (72' Μαϊνάν), Μπουφάλ (75' Κορσιά), Ταλό (87' Γκιγιόμ).