ΓΑΛΛΙΑ

"Αυτόχειρας" η Μαρσέιγ, 3-3 με την Γκινγκάμ

AP PHOTO/KERSTIN JOENSSON

Η Μαρσέιγ βρέθηκε μπροστά με δύο γκολ, ωστόσο "κατόρθωσε" να κυνηγά στο σκορ τη Γκινγκάμ, μέχρι να ισοφαρίσει ο Φλοριάν Τοβέν στο τελικό 3-3. Με 9 παίκτες έμειναν οι Μασσαλοί.

Η Μαρσέιγ "αυτοκτόνησε" στη μάχη της εξόδου στο Champions League, αφού "πέταξε" δύο πόντους στο Γκινγκάμ, μετά από το επεισοδιακό 3-3 με την τοπική ομάδα. Οι Μασσαλοί προηγήθηκαν με δύο τέρματα από πολύ νωρίς, βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ κι εν τέλει περιορίστηκαν στην ισοπαλία 3-3, παρότι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 9 παίκτες.

Τα τέρματα των Βαλέρ Ζερμέν και Φλοριάν Τοβέν έδειξαν ότι η ομάδα του Ρουντί Γκαρσιά, έστω και χωρίς τον τραυματία Κώστα Μήτρογλου, θα έφτασε σε μία καθοριστική νίκη στη μάχη της εξόδου στο Champions League που δίνει με τη Λιόν και τη Μονακό.

Μετά από το προβάδισμα, όμως, οι φιλοξενούμενοι έκοψαν ανεξήγητα τον ρυθμό τους, με συνέπεια οι γηπεδούχοι πρώτα να μειώσουν στο 42' και στη συνέχεια να ισοφαρίσουν δέκα λεπτά αργότερα με πέναλτι του Κλεμάν Γκρενιέ.

Στο 66ο λεπτό, ο Στεβ Μανταντά ανέτρεψε σε τετ α τετ τον Τζιμί Μπριάν, αποβλήθηκε κι ο επιθετικός της Γκινγκάμ έκανε την ανατροπή. Παρότι έπαιζαν με παίκτη λιγότεροι, οι Μασσαλοί πίεσαν πολύ για το επόμενο γκολ και το βρήκαν με τον Τοβέν να σκοράρει για 22η φορά στο πρωτάθλημα.

Στα τελευταία λεπτά, οι δύο ομάδες έχασαν από μία τεράστια ευκαιρία, ο Μπουνά Σαρ τραυματίστηκε κι άφησε τη Μαρσέιγ με 9 παίκτες, αφού ο Γκαρσιά είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του και το 3-3 έμεινε μέχρι τέλους.