ΓΑΛΛΙΑ

Αποκλεισμός στη Λιόν για Κουλούρη και Τουλούζ

Greek forward Efthymios Koulouris challenges for the ball with Rennes' Benjamin Bourigeaud during the League One soccer match between Rennes and Toulouse, at the Roazhon Park stadium in Rennes, France, Sunday, Oct. 27, 2019. (AP Photo/David Vincent) AP

Η Τουλούζ με τον Ευθύμη Κουλούρη βασικό συνετρίβη στη Λιόν (4-1) από την Ολιμπίκ κι αποκλείστηκε από τη συνέχεια του γαλλικού Λιγκ Καπ.

Η Λιόν συνέτριψε εντός έδρας 4-1 την Τουλούζ κι εξασφάλισε άνετη πρόκριση στα προημιτελικά του Coupe de la Ligue (γαλλικό Λιγκ Καπ).

Η απογοήτευση που κυρίευσε τους γκοντην Κυριακή (15/12) λόγω της ρήξης χιαστού που υπέστησαν οι Μέμφις Ντεπάι και Ζεφ Ρεΐν-Αντελαΐντ διασκεδάστηκε τρόπω τινά. Ο Μπερτράν Τραορέ άνοιξε το σκορ μόλις δυο λεπτά μετά από την έναρξη του ματς, ενώ ο Ζεάν Λούκας στο 17ο λεπτό διεύρυνε το προβάδισμα των γκον.

Ο Κονέ μείωσε στο 47' για την ομάδα από την Τουλούζη, στο αρχικό σχήμα της οποίας ξεκίνησε ο Έλληνας διεθνής επιθετικός, Ευθύμης Κουλούρης. Στο 57ο λεπτό το δεύτερο γκολ του Μπερτράν Τραορέ έκανε το 3-1, ενώ ο Τεριέ στο πρώτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου (90+1') διαμόρφωσε το τελικό σκορ (4-1).